Zobrazit kategorie

Komutátorový nebo asynchronní motor?

V různých elektrických strojích HECHT, mezi něž patří například sekačky, sněhové frézy, kultivátory, provzdušňovače atd. je pro pohon použit komutátorový asynchronní, nebo asynchronní motor s kotvou nakrátko. Tyto motory jsou pak zkráceně často označovány jako asynchronní a komutátorový. Laická veřejnost se často dotazuje, jaký je mezi těmito motory rozdíl, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Pro běžného uživatele je asi nepodstatné znát dopodrobna princip a zapojení elektromotoru, proto si zde vysvětlíme jen zásadní rozdíl mezi těmito motory z pohledu uživatele, jejich výhody i nevýhody.

V moderních sekačkách se dnes stále častěji objevují komutátorové motory. Komutátorový motor dobře známe například z některého ručního nářadí, jako jsou vrtačky. Na první pohled jej poznáme podle komutátoru s uhlíkovými kartáči. A právě komutátor je hlavní nevýhodou tohoto typu motorů, protože má díky tření uhlíků omezenou životnost. Ovšem s moderními materiály se životnost komutátoru podstatně prodlužuje, při údržbě tak stačí čas od času zkontrolovat a případně vyměnit uhlíky a motor může spolehlivě fungovat po řadu let. Tato drobná nevýhoda je vyvážena hned několika výhodami. První výhodou je velikost a hmotnost motoru. Komutátorový motor je v porovnání se stejně výkonným asynchronním motorem o poznání menší a lehčí. U dvojice podobných sekaček s odlišnými elektromotory může rozdíl celkové hmotnosti činit i několik kilogramů, což může být při delší práci celkem podstatný argument pro rozhodování při výběru. Podstatnější je ovšem průběh výkonu motoru. Komutátorové motory mají zpravidla i při nízkých otáčkách relativně slušný krouticí moment. Proto jsou tyto motory využívány například ve vrtačkách, kde je nutné vrtatněkteré materiály spolehlivě i při nízkých otáčkách. U sekačky tuto vlastnost oceníme ve chvíli, kdy nečekaně zajedeme do husté trávy, nože se sice na krátkou chvíli zpomalí, ale sekačka si se zahlcením většinou rychle proradí.  Díky této vlastnosti jsou komutátorové motory v zahradní technice také označovány jako „turbomotor“.

V dobách dávno minulých využívali kutilové pro stavbu sekaček vyřazené motory ze ždímaček a praček, tedy motory zpravidla asynchronní. Jakkoli se jednalo o konstrukce nebezpečné, bez jakýchkoli ochranných prvků a krytů, mnohé by díky a spolehlivému asynchronnímu motoru fungovaly i dnes po desítkách let.  Asynchronní motory se samozřejmě v zahradní technice využívají i v současnosti. Jsou léty ověřené a osvědčené. Někteří uživatelé je preferují pro jednoduchost a absenci komutátoru. Daní za takřka bezúdržbový motor je však vyšší hmotnost a některé nepříznivé charakteristiky motoru. Komutátorový motor v provozních otáčkách podává relativně vysoký výkon, krouticí moment však s nízkými otáčkami rychle klesá. Pokud například se sekačkou rychle zajedete do husté trávy, a nože se zahltí, jakmile ztratí otáčky, klesá i kroutící moment motoru a ten se může zastavit. Ovšem i přes tyto nepříznivé vlastnosti jsou stroje s těmito motory některými zákazníky stále vyhledávány, a to především pro svou vysokou spolehlivost a snadnou údržbu. Například v sekačkách využívaných pro sečení pravidelně a pečlivě udržované zahrady tyto motory nacházejí stále uplatnění. Díky své hmotnosti a rozměrům by jejich použití bylo nepraktické u strojů, které při práci obsluha drží v rukou, jako jsou například vyžínače, plotostřihy, elektrické řetězové pily apod. Nakonec kdo by chtěl řezat s pilou vážící 10 a vice kg, že?

Je tedy lepší sekačka s asynchronním nebo komutátorovým motorem? Záleží na uživateli a jeho preferencích. Sekačky s komutátorovým motorem jsou zpravidla lehčí, jejich výkon je solidní i při nižším příkonu, což přináší úsporu energie, většinou si lépe poradí i s přerostlejší trávou, někteří uživatelé potvrzují, že i lépe plní koš.  Sekačky s asynchronním motorem jsou považovány za spolehlivější, jsou však znatelně těžší, při vysokém zatížení se snadněji zastaví.

 

Zpět na předchozí stránku