Rady pro zahradu, dílnu a dům

Alena Suchánková - blogerkaNarodila jsem se v roce 1964 v Brně.

Moje zahradnické zaměření má počátky v dětství, na kouzelné lesní zahradě mého dědečka Waltera Vaňka.

Vystudovala jsem Střední zemědělskou školu, obor zahradnictví. Pracovala jsem jako zahradnice v ZOO Brno. V dalších letech jsem se věnovala výchově dětí a péči o několik rodinných zahrad.

Od roku 1998 se zabývám designem permakulturních zahrad a feng  shui zahrad.

Od roku 2012 se podílím na realizací ukázkové permakulturní Vodnářské zahrady v Růžďce na Valašsku, kterou můžete znát z dokumentárního filmu Žít změnu, televizního pořadu Dobré ráno, nebo Pravý domácí časopis .

Napsala jsem brožuru Přírodní zahrada, přispívala jsem do permakulturního časopisu Klíčová dírka, sborníku Klíč k soběstačnosti a časopisu Vital plus. Nyní píšu knihu Česká permakultura. V současné době vyučuji kurzy permakultury a praktické kurzy Líná zahrada.

Mou vášní jsou lidé a příroda. Obojí je součástí zahrady. Učím lidi v zahradě tvořit design jejich života tak, aby byl v souladu s přírodou.


Alena Suchánková

BLOG11Přiznám se, že kvůli mé alergii na průmyslově vyráběnou kosmetiku mě myšlenka mít všechno, co potřebuju k péči o tělo, vyrobené na přírodní bázi už dlouhá léta nesmírně lákala. Za mého mládí to vyřešil dětský olej a bylinkový šampón. Jak šel čas, začala být potřeba kosmetiky naléhavější. Přírodní kosmetické produkty ani seriózní informace o bylinách, ostatních surovinách a postupech přípravy ale nebyly tak snadno k mání a darované po domácku připravené masti byly spíš k smíchu než k použití.

Číst dál: VYROBTE SI VLASTNÍ BYLINKOVOU KOSMETIKU PRO ZDRAVÍ A KRÁSU

BLOG 10 1 6 TIPŮ PRO ZACHYTÁVÁNÍ DEŠŤOVÉ VODY. JEZÍRKA BEZ CHEMIE A FILTRACE.

Blíží se letní teploty, záhonky na zahradě vysychají a je třeba je zalévat. Jenže čím? Na zalévání zahrady je nejlepší dešťová voda, je měkká a poměrně teplá.
Barel na dešťovou vodu nebo vyřazená vana nám dávno nestačí. Naprší do nich jednou, dvakrát a pak dlouhé týdny nic. Vodu z nich vypotřebujeme za pár dní a pak žádnou nemáme. Nádrž na vodu je jen větší, ale vyjde to celkem nastejno, navíc v teplém počasí se v ní voda rychle kazí. Přesto je používáme, je praktické mít je blízko domu, kde potřebujeme zalévat pravidelně.

 

Číst dál: ČÍM ZALÉVAT PŘI SUCHÉM LÉTĚ?

blog 9 VYZKOUŠENÝ ZPŮSOB JAK SI PORADIT S JEJICH CHOVEM

Že existují kachny, které se živí slimáky jsem věděla z už dlouho, z filmů o permakultuře. Nikdy mě ale nenapadlo, že se staneme jejich chovateli. Kalamitní výskyt slimáků na naší milované zahradě nás  přiměl  začít s chovem indických běžců, kachen které dávají přednost živočišné potravě.

Nedokázala jsem si představit že se budeme muset kromě psa, kočky a hektarové zahrady starat ještě o další živé tvory. Co když onemocní? Co když se přemnoží a my je budeme muset zabít? Co když nám zničí zahradu? Jak si poradit s odchovem mláďat?  Co kuny a lišky, kterých se všichni tak obávají? Aby jedli slimáky, musí se volně pohybovat po celé zahradě...takže ještě ke všem starostem bychom od nich měli celou zahradu pokaděnou...jak nechutné.

Číst dál: POMOHOU NÁM SE SLIMÁKY INDIČTÍ BĚŽCI?

BLOG8S příchodem slunných dnů a příjemnými teplotami se těšíme na zahradu.      V posledních několika letech se ale většina zahrádkářů zároveň tak trochu děsí, jak to bude se slimáky. Straší nás představa, že zase přijdeme o celou úrodu.
Může za to měnící se klima? Je ještě jiná příčina proč se slimáci tak množí? Jsme opravdu  bezmocní a je lepší přestat pěstovat zeleninu? O slimácích, tedy přesněji řečeno o plzácích španělských koluje spousta mýtů.Většinou se však bojíme toho, co neznáme. Pojďme se jim tedy podívat na „zoubek“.
Možná vás zklamu, ale tentokrát nemám žádné jednoduché, snadné a zaručeně účinné řešení. Řešení tu ale jsou, a je jich několik. Abychom je byli v praxi schopní použít, je dobré se nejdřív seznámit s příčinami tohoto nepříjemného stavu.

Číst dál: ZAHRADNÍ POLICIE ANEB  FAKTA O SLIMÁCÍCH

blog7 15 TIPŮ JAK SE NA ZAHRADĚ OBEJÍT BEZ CHEMIE

Může se zdát, že každá zahrada je přírodní, ale většinou to tak není.
Příroda tvoří křehké ekosystémy, které potřebují abychom jim rozuměli. Na běžné zahradě se chemicky hnojí, postřikují se stromy,
sejí se mořená semena a barevné granule se sypou skoro na všechno, protože bez toho by nic nevyrostlo s neurodilo se.

Číst dál: POŘÁDEK NEBO ZDRAVÍ?