Zobrazit kategorie

Jaké jsou výhody zubové a nožové hlavy v drtiči?

Drtiče větví pro drcení v zásadě využívají pro drcení dva typy drtících hlav – nožovou nebo zubovou. Oba systémy mají své výhody a nevýhody, je tedy na každém, aby zvolil systém, který mu bude lépe vyhovovat. Drtiče jsou dnes zcela běžně zařazovány do stejné kategorie se štěpkovači. Přesnější označení by však bylo drtič pro stroje s nožovou hlavou a štěpkovač pro stroje se zubovým válcem.


Drtiče s nožovou hlavou

Tento systém pracuje na principu rychle rotujícího talíře, který je osazen jedním, nebo více ocelovými noži. Nože pak postupně z větví vysokou rychlostí odřezávají drobné části, které je možné využít jak pro mulčování záhonů, dobře je nepoužít i do kompostu, kde se rychle rozloží. Nožové drtiče si relativně dobře poradí i s čerstvými větvemi. Nožové drtiče si zpravidla snadno poradí i s větvemi o průměru 4 cm, výkon motoru drtiče by však neměl být nižší než 2 kW. Nože drtiče je nutné udržovat ostré. Na drcený materiál není dobré přehnaně tlačit, jinak se nože rychle tupí a zároveň může dojít k zahlcení nožové hlavy. Vzhledem k jednoduché konstrukci se jedná o v zádadě  spolehlivé stroje, musí však být ozazeny kvalitními ocelovými noži. I tak je však nutné mít na zřeteli, že nože vysokou rychlostí narážejí do materiálu, což dokáže časem otupit i nejkvalitnější ocel. Občasné výměně nožů se tak nevyhnete. Jak nože narážejí do větví, vznikají hluk a vibrace, které moou být pro někoho nepříjemné.

 


Drtiče (štěpkovače) se zubovou hlavou - ozubeným válcem

Drtiče vybavené tímto systémem jsou také označovány jako štěpkovače. Relativně pomalu otáčející se ozubené kolo přiléhá k přítlačné desce. Větve jsou natahovány mezi zuby a desku, čímž dochází k jejich pořezání na 1 – 3 cm velké kousky. V porovnání s drtí z nožových drtičů je drť ze zubové hlavy o poznání větší. Drť je vhodná například k topení, někdo může větší drť upřednostnit i jako mulč, do kompostu však již takto velké kousky vhodné příliš nejsou, budou se rozkládat celkem dlouho.

Velkou výhodou zubového drtiče je relativné tichý provoz. Zubová hlava se otáčí v porovnání s nožovou několikanásobně pomaleji, proto při drcení nevznikají takové vibrace a hluk. Zubová hlava si navíc větve sama natahuje, ovšem může mít problém s houževnatou kůrou čerstvých větví. Pak dojde k tomu, že větev jen „požvýká“ na malé kousky spojené kůrou. Proto je vhodné nechat materiál před drcením alespoň 14 dní proschnout. Přítlačná deska většiny zubových drtičů je snadno nastavitelná, přítlak by měl být takový, aby bylo dřevo dobře zuby střiháno. Problém houževnaté čerstvé kůry se však nastavením úplně odstranit nedá, tato vlastnost je prostě dána konstrukcí štěpkovače. Často preferovanou výhodou je vysoká spolehlivost  (není třeba ostřit nože jako u nožových drtičů) a tichý provoz.

 

Všechny uvedené návody, postupy a řešení problémů jsou všeobecného charakteru a není možné v nich zahrnout veškerá specifika jednotlivých produktů. Všeobecné postupy tak mohou být někdy v rozporu s použitím konkrétního produktu. Je proto nutné mít na zřeteli, že při řešení konkrétního problému je nutné postupovat tak, aby postup nebyl v rozporu s určením produktu a s postupy uvedenénýmiv uživatelském návodu k použití konkrétního produktu.

Uživatelský návod k použití je nedílnou součástí dodávky každého nového produktu HECHT. V případě ztráty je možné objednat nový uživatelský manuál  pomocí  formuláře na tomto odkazu.