Zobrazit kategorie

Jak spočítat požadovaný výkon generátoru elektřiny?

Generátory elektřiny se spalovacími motory jsou ideálním zdrojem stabilního napětí všude tam, kde nemáme možnost připojení do běžné elektrické sítě.  Důvodem může být, buď její úplná nedostupnost, nebo krátkodobý výpadek, kdy generátor funguje jen jako záložní zdroj V obou případech bychom však měli být při výběru správné elektrocentrály velice opatrní a neopomenout žádný důležitý parametr jakým je například požadavek na jednofázové, případně třífázové napájení podobně.

Pojmy příkon a výkon mohou znít pro mnohé jako zaklínadlo a vězte, že v problematice elektrických generátorů se takřka vše točí právě kolem těchto pojmů.

Výkon u elektrocentrály udává, kolik energie je schopna stabilně vyrobit. Provozní, nebo trvalý výkon jsou hodnoty, které uvádí výkon, který je elektrocentrála udávat trvale.  Maximální výkon pak udává hodnotu, na jakou lze centrálu krátkodobě zatížit například rozběhovými proudy některých spotřebičů (o tom ale dále)

Příkon je pak udáván u připojovaného spotřebiče. Je zpravidla uveden na jeho výrobním štítku a právě z něho zjistíte, kolik energie zařízení během provozu spotřebovává. Pokud je připojeno několik spotřebičů současně, jejich příkon se potom sčítá.

Nejčastějším problémem bývá právě špatně zvolený, respektive nedostatečný výkon elektrocentrály. Uživatel ve snaze o maximální úsporu paliva zvolí generátor s výkonem jen lehce nad hranicí příkonu spotřebiče, který hodlá napájet. To však může u zařízení využívajících indukci podstatný problém.  Proto je nutné pochopit požadavky na napájení různých typů spotřebičů.

Druhy elektrospotřebičů:

  1. Spotřebiče odporového typu. Tyto spotřebiče využívají vnitřní odpor vodiče pro generování tepla. Mezi ně se tak řadí například žárovky, topná tělesa, vysoušeče vlasů, toustovače, fritézy apod. Jejich napájení elektrocentrálou je zpravidla bezproblémové, udávaný příkon spotřebiče není překračován.  Pokud tedy potřebujeme napájet takovýto spotřebič s příkonem 2000 W, vystačíme teoreticky s generátorem, který je schopen trvale podávat výkon 2000 W.
  2. Spotřebiče indukční. Jedná se o spotřebiče poháněné elektromotorem, například vrtačky, brusky, čerpadla, kompresory apod. Elektromotor běžně po startu do dosažení konečných otáček může mít i několikanásobně vyšší příkon, než příkon provozní. Jednoduše řečeno, pokud spustíte elektromotor, během roztáčení může odebírat i 5 x více energie, než je uvedeno na jeho štítku.

U většiny odporových spotřebičů tedy vystačíme s elektrocentrálou, jejíž výkon je teoreticky minimálně stejný, jako je příkon spotřebiče. Nicméně v praxi se doporučuje výkon elektrocentrály minimálně o 10% vyšší. Pokud však chcete elektrocentrálou například napájet topení, doporučujeme důkladně se zamyslet, nad efektivitou takovéhoto řešení. Vysoký příkon elektrického topení totiž znamená požadavek centrály, která bude muset pracovat po dlouhou dobu na vysoký výkon. Spotřeba paliva je pak enormně vysoká a díky vysokým ztrátám zdaleka neodpovídá tomu, kolik energie topení vygeneruje.

U indukčních spotřebičů není příkon při rozběhu výrobci většinou udáván, orientačně lze vycházet z pravidla, že u spotřebiče využívající elektromotor, jako jsou sekačky, vrtačky, brusky apod. by měl být výkon elektrocentrály minimálně 2x až 2,5x vyšší než je příkon spotřebiče. U čerpadel a kompresorů bývá i více než 3x vyšší. V případě lednic a mrazáků podle konstrukce může rozběh znamenat i krátkodobý požadavek více než 5-ti násobku, u některých starších spotřebičů i 10-ti násobku výkonu. Napájení starších typů chladících spotřebičů je tak velice problematické. Rozběhové proudy mohou být opravdu extrémně vysoké.