Jak zabránit zanášení skla u krbových kamen?

23. 01. 2020

Jak zabránit zanášení skla u krbových kamen?

Krby, krbové vložky a krbová kamna zažívají v posledních letech ohromný boom. Staly se praktickým i designovým doplňkem našich domovů. V zimních dnech pohled do plamenů a praskající dřevo dokáže navodit pocit domácí pohody. Ten však může být narušen začouzeným sklem. Jak se tomu dá zabránit?

O tom, jak sklo co nejsnadněji vyčistit jsme si psali již v minulém článku. Částečně jsme se zmínili i o tom, že usazování sazí a dehtu se dá předcházet pořízením kamen, jejichž výkon není pro dané podmínky předimenzovaný, protože pokud nechcete mít z domova saunu, musíte kamna „přiškrtit“. Kvůli tomu pak dochází ke špatnému hoření, kdy je produkován dehet a saze. Správný výkon kamen si můžete snadno spočítat v naší online kalkulačce v kategorii kamen HECHT. Důležité je ovšem i topit dostatečně proschlým dřevem.

Dřevo na topení je důležité dobře uskladnit!

Ať už si dřevo pracně připravujete sami, nebo jej zakoupíte již zpracované, pokud nevěnujete patřičnou pozornost i jeho uskladnění, je to z části zbytečná práce a vyhozené peníze. Nikoho nepřekvapí, že mokré dřevo bude hůře hořet, většina energie bude spotřebována k převodu vody v dřevě na páru. Bude proto méně hřát a při spalování bude produkovat více kouře, sazí a dehtu. V ideálním případě je proto nejlepší pořízení dřevníku, kde bude dřevo izolované od provlhlé země a chráněno před deštěm. Nicméně pro dobré uskladnění není dřevník podmínkou.

Zásadním pravidlem je, aby dřevo nikdy neleželo na zemi. Pod dřevo můžete použít například starší palety, které zamezí kontaktu se zemí a zajistí odvětrávání odspodu. Dřevo můžete i poskládat podél zdi domu pod přesah střechy, aby bylo alespoň částečně chráněné před deštěm. Ideální je vybrat stranu, na kterou alespoň část dne svítí slunce. Ovšem i v tomto případě vybudujte suchou základnu, například dřevěný rošt, na který budete dřevo skládat. Pokud necháte dřevo ležet dlouhodobě na zemi, bude natahovat vlhkost a plesnivět.

Dřevo rozhodně nezakrývejte plachtou!

Jestliže dřevo zmokne, není to žádná tragédie. Většina dešťové vody po dřevě steče, jedná se tak pouze o povrchovou vlhkost, která rychle vyschne. Z nezakrytého a odvětraného dřeva zároveň může odcházet i vnitřní vlhkost, tj. voda, kterou v v sobě má čerstvé dřevo z doby, kdy bylo živým stromem. Uskladněné čerstvé dřevo vysychá dlouhé měsíce, pod plachtou by tato vlhkost nemohla dost dobře odcházet, doba vysychání by se tím násobila. Navíc by v plachtě zapařené dřevo mohlo začít plesnivět.

Pokud se rozhodnete, že vybudujete dřevník, opět platí, že jako základna pro uložení dřeva by měl sloužit rošt, který bude alespoň 15–20 cm nad zemí. Dřevník nesmí být uzavřený, dřevo musí být co nejlépe odvětrané. Jak jsme si již řekli, vždy je lepší, když dřevo trochu zmokne, než když je trvale uložené v nevětraném a vlhkém prostředí.

Nejhorší způsob uložení dřeva je ve vlhkém sklepě nebo v uzavřené kůlně na vlhké zemi. Dřevem, které je plné houby a plísní moc nezatopíte.

Kdy je dřevo proschlé?

Není dřevo jako dřevo. U nás je v současnosti pro topení používán smrk, protože kvůli kůrovci a dalším kalamitám je ho přebytek, a tudíž je levný. Smrk, topol, lípa, borovice a další podobná dřeva se řadí mezi měkká a pro ně zpravidla stačí 1 rok sušení. Tvrdá dřeva z ovocných stromů, buku, dubu by měla schnout alespoň dva roky.

Jaké dřevo je nejvhodnější pro topení?

Obecně také platí, že tvrdší dřeva mají vyšší výhřevnost a hoří déle. Zároveň jsou také dražší. V současnosti se díky klesající ceně smrkového dřeva asi vyplatí topit smrkem. Počítejte ale s tím, že budete přikládat častěji, než kdybyste topili tvrdým dřevem, proto jej spálíte více a finanční úspora nebude tak výrazná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Smolnatá dřeva, jako je například borovice, produkují hodně sazí, proto nejsou do prosklených krbových kamen a krbových vložek příliš vhodná.

Autor: PST

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…