Jak na čisté sklo u krbových kamen?

08. 01. 2020

Jak na čisté sklo u krbových kamen?

Plápolající oheň v krbových kamnech dokáže navodit pocit domácího pohodlí a bezpečí. Pohled do poskakujících plamínků většinu z nás může přivádět takřka do transu. Snad to máme v genech od dob, kdy člověk poprvé zkrotil oheň, který mu poskytl teplo a ochranu před dravou zvěří. Pokud je ovšem sklo u krbových kamen začouzené, je veškeré kouzlo pryč.

Problémům je nutné předejít již při volbě správných kamen. Pokud pořídíte předimenzovaná kamna s vysokým výkonem, budete je muset při topení hodně přiškrtit, což povede k nedokonalému spalování a bude se více špinit nejen sklo, ale i kouřové cesty. Proto vždy vybírejte kamna taková, jejichž výkon odpovídá požadavkům na vytápěný prostor.

Vypočítat výkon kamenTIP
Nevíte, jaká kamna zvolit, aby spolehlivě vytopila požadované prostory? Kromě kvality a designu je důležitý i přiměřený výkon kamen. U nás jej snadno zjistíte!

Kvalitní a suché dřevo je druhou podmínkou, pro dobré hoření. Dřevo by mělo být uskladněno v zastřešeném dřevníku. V žádném případě do krbových kamen nepatří odpadní dřevo, které je lakované nebo čímkoli napuštěné. Kvalitním a suchým dřevem protopíte méně peněz a kamna se budou podstatně méně špinit.

Výše uvedenými doporučeními se samozřejmě nutnost pravidelného čištění skla zcela neeliminuje, můžete ale frekvenci čištění razantně snížit. Zároveň budete produkovat méně popela a nebudou se vám v komínu v nadměrné míře usazovat saze a dehet.

Při čištění skla se v každém případě vyhněte mechanickému odstraňování napálených usazenin! Jakékoli oškrabávání, drhnutí drátěnkou nebo pískem sklo nenávratně poškodí. Následné odstranění znovu napálených usazenin na poškrábaném povrchu skla pak bude ještě složitější.

Na trhu je samozřejmě dostupná celá řada více či méně účinných čisticích prostředků. Otázkou je, zda se vyplatí investice do drahých čističů s nejistým účinkem, když se dají nahradit prostředky, které doma nalezne každý.

Relativně dobře lze obstát i s „babskými“ postupy, které se časem osvědčily. Velice efektivní jsou mokré noviny, na které naberete trošku jemného dřevěného popílku z kamen a následně jimi uvolníte napálené saze na skle. Ty pak setřete vlhkým ubrouskem a nakonec vše doleštíte čistým suchým ubrouskem. Je však důležité dávat pozor, aby popílek neobsahoval velké pevné částice, které by mohly poškrábat sklo.

Jsou-li saze napálené příliš pevně, můžete je zkusit potřít octem, který necháte nějakou dobu působit. Nečistoty se tak uvolní a půjdou mokrými novinami setřít lépe.

Dobrých výsledků se dá dosáhnout i s běžným saponátem a houbičkou. Jestliže ovšem budete používat houbičku na nádobí, nikdy nepoužívejte abrazivní (drsnou) stranu houbičky určenou pro mytí připáleného jídla. Vždy je lépe mít více trpělivosti než spěchat a sklo nenávratně poškrábat.

Sklo čistěte pouze na vychladlých dvířkách. Počítejte i s tím, že při čištění skla budou saze z dvířek odpadávat na zem, proto není od věci před čištěním pod dvířky rozložit staré noviny.

Díky čistému sklu bude z kamen vycházet lépe i UV záření, a topení díky tomu bude efektivnější.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…