Co vydrží akumulátorová čtyřkolka?

25. 02. 2022

Co vydrží akumulátorová čtyřkolka?

Vozidla poháněná akumulátory si na trhu dávno našla své pevné místo. S elektrickými automobily se na silnicích setkáváme již poměrně běžně, svou pozici si upevňují i elektrické skútry. Méně často se už na silnici setkáváme se čtyřkolkami, ale není se čemu divit, čtyřkolka je svou konstrukcí určena především do terénu a pro jízdu po silnici příliš praktická není.

Výhodou elektrických čtyřkolek je samozřejmě jejich tichý, ekologický i ekonomický provoz. Přesto se často setkávají s nedůvěrou a mnozí raději upřednostní stroj se spalovacím motorem.  Tato nedůvěra snad pramení  z dojezdu omezeného kapacitou akumulátorů, po jejichž vybití je nutné nabíjení trvající několik hodin. Akumulátorové čtyřkolky si proto mnozí pořizují zejména jako zdroj zábavy, aniž by tušili, že elektrická čtyřkolka může být dobrým dříčem, který zastane spoustu práce. Nedávno jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak je jedna z našich čtyřkolek využívána již několik let.

Majitel stroje nám bez okolků uvedl, že když čtyřkolku pořizoval, už dopředu věděl, jak moc ji zaměstná a že ji nebude vůbec šetřit.  Čtyřkolku zakoupil před čtyřmi roky s tím, že s ní bude svážet dřevo z lesa. Při výběru rozhodovala nejen cena, ale i požadavky na minimální údržbu a proto byl favoritem elektrický stroj. Do oka mu proto padla čtyřkolka HECHT 56150 ARMY v maskáčovém provedení.

Jak majitel také uvedl, za celé čtyři roky nebyla čtyřkolka servisována, stále jsou v ní původní akumulátory.  Jediné co je pravidelně dodržováno – po každém použití je okamžitě připojena na nabíječku a akumulátory jsou plně nabity.

Majitel nám také řekl,  že byl překvapen, co čtyřkolka zvládne: „Na ocelovém laně vytáhne kládu z lesa. S plně naloženým vozíkem vyjede i ten nejprudší kopec.  Je to neskutečný dříč.“

Tvrdé zacházení se na stroji za ty čtyři roky opravdu podepsalo. Padající větev zničila zadní nosič a popraskaly plastové kryty. Na funkci to však nemá vliv a tak stroj slouží v tvrdých podmínkách spolehlivě dál. Po většinu roku je čtyřkolka parkována i nabíjena venku, před deštěm je chráněna jen plachtou.

Co k tomu dodat? Pan majitel snad dělá vše, co nedoporučujeme a kromě pravidelného nabíjení snad nedělá nic z toho, co je v návodu k použití doporučeno. Z takového zacházení samozřejmě příliš mnoho radosti nemáme a rozhodně jej nemůžeme nikomu doporučit.

Před uvedením do prodeje samozřejmě stroj prošel mnoha testy, ale takto tvrdý test jsme dost dostatečně simulovat nemohli. Nakonec čtyřkolka například pro tahání těžkých klád na laně ani nebyla navržena. Přesto spolehlivě funguje bez potíží celé čtyři roky. Zkrátka i takovouto zátěží prošla více než se ctí a věřme, že bude dobře sloužit dalších několik let.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…