Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši dědové na dřevěné koze s ruční rámovou pilou porcovali klády na špalky, které pak štípali a skládali do dřevníků. Řetězovou pilu dnes naleznete v každé druhé domácí dílně. Je to výkonný pomocník, který zvládne pořezat velké množství dřeva ve srovnání s rámovou pilou, a to za zlomek času.

Vlastně to není tak dávno, kdy s motorovou pilou pracovali pouze školení a certifikovaní zaměstnanci ve státních lesích a na stavbách. Pořizovací cena motorové pily se často rovnala průměrnému ročnímu platu, a tak si ji mohl dovolit opravdu jen málokdo. 

Dnes je řetězová pila dostupná prakticky každému za pár tisícikorun. Dostupnost však uživatelům přináší nejen výhody, ale i různá rizika. Nezřídka se tak pila dostává do rukou i lidem, kteří nemají s jejím používáním žádné zkušenosti. V lepším případě to vede k tomu, že pilu nesprávným používáním poškodí. Co však může nastat v tom horším případě, při nedodržení základních pravidel pro bezpečné používání pily, nechť si každý raději domyslí sám.

Co je tedy nutné pro maximální bezpečnost při používání řetězové pily?

 

Pila musí být vždy ve stoprocentním technickém stavu

 1. Řetěz musí být ostrý a správně napnutý. Volný řetěz se může sesmeknout z lišty a způsobit vážná poranění. Tupý řetěz se může ve dřevě zaseknout, řezání s tupým řetězem je namáhavé, což může vést k únavě, nepozornosti a následné chybě.
 2. U pily musí být plně funkční řetězová bezpečností brzda. Ta může při tzv. zpětném vrhu pily zabránit velice vážným, nezřídka i smrtelným poraněním.
 3. Pila musí správně mazat lištu a řetěz. Pokud pila nemaže, dochází ke zvýšenému namáhání řetězu a opotřebení lišty. Pokud by řetěz v důsledku namáhání praskl, může způsobit vážná poranění.
 4. Pokud při doplnění oleje nebo paliva dojde k přetečení, pilu pečlivě otřete a osušte. Mastná madla znemožňují pevné a bezpečné držení pily.
 5. Motor pily musí být správně seřízený. Na volnoběh musí řetěz zastavit. Pila musí jít dobře do otáček a otáčky držet. Pokud by výkon pily kolísal, odváděl by vaši pozornost od bezpečného řezání.
 6. Nikdy nepoužívejte pilu, na které jsou uvolněné kryty, madla nebo jiné části.

 

Bezpečné startování

 1. Pilu nikdy nestartujte tam, kde jste doplňovali benzín. Pokud by byl benzín rozlitý po zemi, mohl by se vznítit.
 2. Nikdy pilu nestartujte z ruky. Při startování musí ležet na rovné ploše, špičkou bory si stoupněte do zadní rukojeti a jednou rukou pilu pevně přidržte. Druhou rukou pak pilu pomocí lanka nastartujte.

 

Pravidla bezpečné práce

 1. Používejte všechny nezbytné bezpečnostní pomůcky. Zejména ochraňujte zrak brýlemi, nebo bezpečnostním štítem. Pokud by cokoli zasáhlo vaše oči, může je to nejen poranit, ale zároveň to odvede vaši pozornost, čímž může dojít k dalšímu poranění pilou. Stejně důležitý je i oděv – mějte na sobě dlouhé kalhoty, pracovní rukavice, pevné uzavřené boty a dlouhé rukávy. Oblečení nesmí být příliš volné, aby je pila náhodně nezachytila. Zároveň vás nesmí omezovat v pohybu. Chrání vás před odletujícími předměty, které vás mohou poranit, nebo mohou při nečekaném zásahu odvést vaši pozornost.
 2. Při kácení stromů nebo prořezávání větví je důležitá i pracovní přilba.
 3. Pracujete-li s benzínovou motorovou pilou, nepodceňujte ani chrániče sluchu (sluchátka). Poškození sluchu hlukem postupuje pomalu, a tak se mu nevěnuje zpravidla dostatečná pozornost. Je však trvalé a s věkem se může zhoršovat.
 4. Pracujete-li s pilou, vždy zajistěte, aby byl v dohledu někdo další, kdo v případě potřeby zajistí první pomoc a přivolá lékaře.
 5. Nikdy pilu nepoužívejte na mokrém a kluzkém povrchu. Bláto, sníh nebo led zvyšují riziko uklouznutí. Není třeba zdůrazňovat, co hrozí, pokud na kluzkém povrchu balancujete s nastartovanou pilou. Nepodceňujte ani čerstvou oloupanou kůru. Může být stejně kluzká jako led.
 6. Pilu používejte jen tam, kde můžete pevně a bezpečně stát. Udržujte kolem sebe pořádek. Řežete-li větší množství palivového dřeva, špalky průběžně odklízejte, abyste v nich nešlapali.
 7. Při jakémkoli náznaku nebezpečí pilu okamžitě vypněte.
 8. Nikdy neřežte dřevo, které by mohlo obsahovat hřebíky, šrouby, beton, kamení nebo jiné skryté předměty, jako jsou například použitá prkna a trámy ze stavby. Pokud by je řetěz zachytil, mohl by se přetrhnout a způsobit poranění.
 9. Zvláštní pozor dávejte na zpětný vrh! Pilou vždy řežte jen ve spodní části lišty co nejblíže k tělu pily. Ke zpětnému vrhu dochází nejčastěji, pokud se řetěz zasekne při řezání špičkou, nebo vrchní částí lišty (zpravidla při ořezávání větví apod.). Pila je pak vržena vzhůru, nejčastěji proti obličeji obsluhy. Taková zranění bývají smrtelná! Pilu proto vždy držte pevně oběma rukama, nepracujte v přílišném předklonu a udržujte brzdu řetězu funkční. Páka řetězu brzdy umístěná před předním madlem se při zpětném vrhu může aktivovat o hřbet ruky držící přední madlo, a řetěz pily tak okamžitě zastaví. Může tím zabránit fatálnímu zranění.

Takhle tedy opravdu ne!

 

Nepodceňujte ani údržbu a servis pily

 1. Běžnou údržbu provádějte po každém řezání. Pilu vždy očistěte a zběžně zkontrolujte.
 2. Údržbu a servis provádějte vždy jen na vypnuté pile. U benzínové pily raději odpojte zapalovací svíčku, elektrickou pilu vždy odpojte od sítě a z akumulátorové pily vyjměte akumulátor.
 3. Servis provádějte jen v rozsahu, jaký povoluje výrobce. Pokročilé opravy a seřízení vždy svěřte kvalifikovanému servisu. Například pro přesné seřízení karburátoru je nutné speciální nářadí a otáčkoměr. Pila, u které jsou špatně seřízené otáčky, může být nebezpečná.
 4. Pravidelně kontrolujte funkčnost bezpečnostní brzdy řetězu.
 5. Kontrolujte těsnost víčka palivové nádrže. Unikající benzín může způsobit požár.
 6. Stejně pravidelně kontrolujte funkčnost zachytávače řetězu.

Práce s pilou ve výškách bez jištění?

Při práci s pilou používejte zejména zdravý selský rozum. Naučte se předvídat možné scénáře následků všeho, co se s pilou právě chytáte udělat, a vždy raději počítejte s tím nejhorším možným. Nejčastější příčinou úrazů je přecenění vlastních zkušeností, které vede ke ztrátě bdělosti. Pokud při delší práci začnete mít pocit, že vám práce jde od ruky, je nejvyšší čas udělat si přestávku.

 

Autor: PST

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…