Jaký olej použít pro mazání řetězové pily?

20. 05. 2022

Jaký olej použít pro mazání řetězové pily?

Řetězová pila je skvělý pomocník a dnes ji najdeme prakticky u každého, kdo doma topí dřevem. Aby však dobře řezala, nestačí jen správně nabroušený řetěz, důležité je i správné mazání lišty, aby po ní řetěz dobře klouzal. V opačném případě by docházelo k vysokému tření, lišta i řetěz by se přehřívaly a rychle by se opotřebily. Jaký olej je ale nejvhodnější?

Z pohledu ekologie je často doporučován biologicky odbouratelný olej pro ztrátové mazání. V přírodě se rychle rozloží a neškodí. Jenže tato vlastnost s sebou přináší i jeden celkem zásadní problém. Pokud pilu nepoužíváte delší dobu, olej degraduje i v pile. Méně kvalitní oleje pak po nějaké době mohou dokonce zatuhnout, ucpat kanálky a dokonce poškodit olejové čerpadlo. Odbouratelný olej je proto vhodný zejména pro profesionály, kteří s pilou pracují denně. Pokud pilu používáte doma jen občas a klidně i několik měsíců leží v polici v dílně, je lepší používat normální olej. Jestliže chcete používat bioolej, po každém řezání před delším uložením pily jej všechen z nádrže vylijte a nalijte malé množství běžného oleje. Pilu poté krátce protočte, aby normální olej protekl čerpadlem, všemi kanály až na lištu. Zkrátka aby nahradil všude kde je to možné boiolej a zabránil jeho zatuhnutí. Bioolej skladujte zásadně v dobře uzavřené lahvi nebo v kanystru tak, aby k němu neměl přístup vzduch, který by způsobil jeho degradaci.

Pro občasné domácí řezání palivového dřeva je proto vhodnější běžný olej. To malé množství, které nakonec ulpí na palivovém dřevě, přírodě uškodí jen minimálně.

Pilu ale udržujte dokonale čistou. Po každém řezání sundejte lištu, štětečkem nebo kompresorem odstraňte všechny piliny, zejména pak ty, které by mohly ucpat kanálky, kterými olej proudí do lišty. Jak už jsme si řekli, pokud by lišta nemazala, mohlo by to skončit spálením řetězu i lišty.

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…