Jak na zavlažování zahrady? 3.díl

16. 04. 2019

Jak na zavlažování zahrady? 3.díl

Zavlažování záhonů

Kapková závlaha zajistí rostlinám
soustavný přísun vody.

Závlaha záhonů má poněkud jiné nároky než závlaha trávníku. Ve většině případů zavlažujeme ručně, pomocí hadice s tryskou nebo pistolí. Využít lze i prokapávací systémy, kterými lze realizovat například závlahu keřů. V takovém případě je hadice vedena podél rostlin, které je třeba zavlažit, a u každé rostliny je opatřena prokapávací tryskou. V záhonech a hustějších porostech lze využít i prosakovací hadice.

Pokud je v sezóně nedostatek vody, což se v posledních letech u nás stává již tradicí, většina z nás se dokáže smířit s tím, že nebude mít na zahradě hustý zelený koberec. 

IBC kontejner na vodu je sice nevzhledný,
1000 l vody však už stojí za to vymyslet,
kam jej schovat.

Těžko ale hledat někoho, kdo by s klidným srdcem nechal zaschnout květinové a zeleninové záhony, kterým věnoval tolik úsilí, nebo například roky pěstěné ovocné keře. Řešit nedostatek vody až v době, kdy sucho udeří, je již pozdě. Nechat odtékat vodu z okapů do kanalizace je proto dnes plýtváním. Na trhu nalezneme nabídku různých typů nádob a nádrží na vodu. Stále oblíbenější jsou repasované IBC kontejnery s objemem 1000 l. Jsou sice nevzhledné, ale dají se snadno maskovat popínavými rostlinami, mnozí je zakopávají do země.  V takovém případě je nutné vyřešit vhodné čerpání vody.

 

Kropicí pistole s nastavitelným rozstřikem umožní nejen citlivě zalévat záhony, využijete
ji například i k opláchnutí dlažby silným proudem vody.

 

Pokud vám stačí pouze napustit konev s vodou, vystačíte i se základním ponorným odstředivým čerpadlem, které lze pořídit již okolo 1000 Kč. Výtlak těchto čerpadel je však tak nízký, že jsou nepoužitelná pro zalévání z hadice. K tomu je třeba dosáhnout v hadici mnohem vyšší tlak. V žádném případě však nedoporučujeme použití vibračních čerpadel. Ty jsou ideální do hlubokých studní, kde nevadí hluk. Jejich problémem je rovněž, že sací otvory jsou na vrchu čerpadla. Při čerpání vody ze studny je spíše výhodou, že se nenasávají kaly. Z nádrže byste však nebyli nikdy schopni vyčerpat všechnu vodu.

Pro dosažení rozumného tlaku pro zalévání hadicí je vhodné použít vícestupňové čerpadlo, povrchové čerpadlo nebo zahradní vodárnu. Je však nutné zajistit, aby čerpadlo po vyčerpání vody z nádrže neběželo naprázdno.

 

Autor: PST

 

Čtěte také:

Jak na zavlažování zahrady? 1. díl

Jak na zavlažování zahrady? 2. díl

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

30. 04. 2021

Pokud kupujete krmivo v supermarketu, zpravidla je to proto, že vás oslovila jeho cena. Takové krmivo bývá často…

Co na přelomu dubna a května zasít a vysadit?

Co na přelomu dubna a května zasít a vysadit?

29. 04. 2021

Průběh letošního jara je v porovnání s předchozími roky poněkud nezvyklý. S mrazy v dubnu počítal asi málokdo. Sezóna…

Co je vlastně zelenina a co ovoce? Kdo to ví?

Co je vlastně zelenina a co ovoce? Kdo to ví?

29. 04. 2021

Také vás občas napadne, zda považovat například rajče za zeleninu, nebo ovoce? A co třeba meloun nebo dýně? Oboje roste…

Práce na zahradě v dubnu

Práce na zahradě v dubnu

23. 04. 2021

V dubnu vyrážejí pupence, vše klíčí, raší novým životem... Zahrada se nejen rozzáří nádhernou svěží zelení, ale v druhé…