Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

11. 04. 2019

Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

Tropická léta jistě ocení všichni milovníci vodních sportů a kempování, nám zahrádkářům však sucha přinášejí spíše starosti spojené se zavlažováním. Pečlivě udržované trávníky se od července postupně mění ve vyprahlou poušť, květinové a zeleninové záhony je nutné i dvakrát denně zalévat.

Patříte-li mezi ty šťastlivce, kteří mají dostupný neomezený zdroj vody po celý rok, můžete si užívat zelený trávník i v nejsušším létě. Pravděpodobně se vám ale nebude chtít trávit i několik hodin denně jeho ručním zavlažováním. V takovém případě je řešením automatický zavlažovací systém, ať již podzemní, nebo nadzemní. Oba mají své výhody i nevýhody. Správnou volbou zavlažovacího systému můžete dokonce šetřit vodu.

 

Nadzemní zavlažovací systémy

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. K takové realizaci je v zásadě třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe.

 

Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí – kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět.

U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač nutně posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou zavlažovacího systému je jeho variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

 

V dalším pokračování se podíváme na výhody podzemních zavlažovacích systémů.

 

Autor: PST

 

Čtěte také:

Jak na zavlažování zahrady? 2. díl

 

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Ještě nemáte založený kompost?

Ještě nemáte založený kompost?

12. 05. 2021

S jarem jsme vyjeli do zahrad opět se sekačkami, vyndali jsme vyžínače, plotostřihy a další zahradní techniku a nářadí,…

JAK NA PROŘEZ OVOCNÝCH STROMŮ

JAK NA PROŘEZ OVOCNÝCH STROMŮ

10. 05. 2021

Chcete mít své ovocné stromy zdravé? Přejete si mít velkou úrodu plodů skutečně vyzrálých, chutných a sladkých? Měli…

JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT SKLENÍK?

JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT SKLENÍK?

05. 05. 2021

Již při budování skleníku je důležité pamatovat na to, že rostliny v něm pěstované musí mít neustále zajištěno vhodné a…