Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

11. 04. 2019

Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

Tropická léta jistě ocení všichni milovníci vodních sportů a kempování, nám zahrádkářům však sucha přinášejí spíše starosti spojené se zavlažováním. Pečlivě udržované trávníky se od července postupně mění ve vyprahlou poušť, květinové a zeleninové záhony je nutné i dvakrát denně zalévat.

Patříte-li mezi ty šťastlivce, kteří mají dostupný neomezený zdroj vody po celý rok, můžete si užívat zelený trávník i v nejsušším létě. Pravděpodobně se vám ale nebude chtít trávit i několik hodin denně jeho ručním zavlažováním. V takovém případě je řešením automatický zavlažovací systém, ať již podzemní, nebo nadzemní. Oba mají své výhody i nevýhody. Správnou volbou zavlažovacího systému můžete dokonce šetřit vodu.

 

Nadzemní zavlažovací systémy

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. K takové realizaci je v zásadě třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe.

 

Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí – kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět.

U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač nutně posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou zavlažovacího systému je jeho variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

 

V dalším pokračování se podíváme na výhody podzemních zavlažovacích systémů.

 

Autor: PST

 

Čtěte také:

Jak na zavlažování zahrady? 2. díl

 

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…