Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

Jak na zavlažování zahrady? 1.díl

Tropická léta jistě ocení všichni milovníci vodních sportů a kempování, nám zahrádkářům však sucha přinášejí spíše starosti spojené se zavlažováním. Pečlivě udržované trávníky se od července postupně mění ve vyprahlou poušť, květinové a zeleninové záhony je nutné i dvakrát denně zalévat.

Patříte-li mezi ty šťastlivce, kteří mají dostupný neomezený zdroj vody po celý rok, můžete si užívat zelený trávník i v nejsušším létě. Pravděpodobně se vám ale nebude chtít trávit i několik hodin denně jeho ručním zavlažováním. V takovém případě je řešením automatický zavlažovací systém, ať již podzemní, nebo nadzemní. Oba mají své výhody i nevýhody. Správnou volbou zavlažovacího systému můžete dokonce šetřit vodu.

 

Nadzemní zavlažovací systémy

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. K takové realizaci je v zásadě třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe.

 

Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí – kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět.

U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač nutně posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou zavlažovacího systému je jeho variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

 

V dalším pokračování se podíváme na výhody podzemních zavlažovacích systémů.

 

Čtěte také:

Jak na zavlažování zahrady? 2. díl

 

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Křišťálově čistá voda v bazénu

Křišťálově čistá voda v bazénu

04. 06. 2020

Při současném nedostatku vody je nemyslitelné měnit i v malém bazénu vodu několikrát za sezónu. Nezbývá než udělat vše…