Jak na zavlažování zahrady? 2.díl
15. 04. 2019

Podzemní zavlažovací systémy

trysky se vysunou jen při zavlažování
Podzemní zavlažování vám přináší hned několik výhod. Počáteční vyšší investice se vrátí na ušetřené práci při zalévání a odmění vás krásně zeleným trávníkem po celou sezónu.
Systém je zcela skrytý, nikde neruší vzhled pečlivě pěstěné zahrady, postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání. Jednotlivé trysky vodu rozstřikují v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje realizaci podzemního zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. Řídicí jednotky umožňují postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže postupně zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou díky omezenému průtoku zdroje vody není možné zavlažit celou najednou. Systém lze doplnit o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku.

postupného spínání několika větví
Základním požadavkem pro vybudování podzemního zavlažovacího systému je dostatečně vydatný zdroj vody. Dobrým nápadem může být například čistička spojená s jímkou, ve které budete zachytávat vyčištěnou vodu a tu následně využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. navíc se vám vyšší pořizovací náklady rychle vrátí na ušetřených poplatcích za kanalizaci, nebo pravidelné vyvážení septiku. Před tím, než se pustíte do výstavby se však informujte na příslušných úřadech na podmínky pro vybudování takovéhoto systému. Do nedávna platilo, že pro vybudování čističky určené pro úpravu vody k zalévání rozstřikem stačí pouhé ohlášení, to však nemusí platit pro všechny lokality a rovněž zákonodárci průběžně upravují zákonné normy.

spínají jednotlivé větve závlahy
Šikovnější kutilové se mohou do vybudování podzemního zavlažovacího systému pustit svépomocí. Zavlažovací trysky se na přívodní potrubí instalují díky šikovnému systému jednoduše. Stačí jen vybrat trysky s požadovaným směrem rozstřiku. Je však bezpodmínečně nutné vše řádně promyslet a vypočítat. Správně navržený systém musí počítat se ztrátami tlaku v potrubí. V některých případech je proto nutné systém rozdělit do několika samostatných větví, které budou spínány postupně. V danou chvíli tak bude vždy spuštěna pouze jedna větev závlahy, která je navržena tak, aby ji zdroj vody zvládal s dostatečnou rezervou napájet. Základní návod jak vybudovat zavlažovací systém svépomocí naleznete v článku:
Jak na podzemní zavlažovací systém svépomocí?
Jestliže si nejste úplně jistí s konstrukcí systému, je vždy lepší svěřit jeho návrh odborníkům. Vyhnete se tak zklamání a zbytečným nákladům spojeným s předěláváním nefunkční závlahy.
Autor: PST
Čtěte také:
Jak na zavlažování zahrady? 1. díl
Zpět na předchozí stránku
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

