Jak na zavlažování zahrady? 2.díl

Jak na zavlažování zahrady? 2.díl

Podzemní zavlažovací systémy

Celý systém je ukryt pod zemí,
trysky se vysunou jen při zavlažování

Podzemní zavlažování vám přináší hned několik výhod. Počáteční vyšší investice se vrátí na ušetřené práci při zalévání a odmění vás krásně zeleným trávníkem po celou sezónu.

Systém je zcela skrytý, nikde neruší vzhled pečlivě pěstěné zahrady, postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání.  Jednotlivé trysky vodu rozstřikují v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje realizaci podzemního zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. Řídicí jednotky umožňují postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže postupně zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou díky omezenému průtoku zdroje vody není možné zavlažit celou najednou. Systém lze doplnit o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku.

Řídící jednotka umožní nastavení
postupného spínání několika větví

Základním požadavkem pro vybudování podzemního zavlažovacího systému je dostatečně vydatný zdroj vody. Dobrým nápadem může být například čistička spojená s jímkou, ve které budete zachytávat vyčištěnou vodu a tu následně využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. navíc se vám vyšší pořizovací náklady rychle vrátí na ušetřených poplatcích za kanalizaci, nebo pravidelné vyvážení septiku.  Před tím, než se pustíte do výstavby se však informujte na příslušných úřadech na podmínky pro vybudování takovéhoto systému. Do nedávna platilo, že pro vybudování čističky určené pro úpravu vody k zalévání rozstřikem stačí pouhé ohlášení, to však nemusí platit pro všechny lokality a rovněž zákonodárci průběžně upravují zákonné normy.

Solenoidní ventily postupně
spínají jednotlivé větve závlahy

Šikovnější kutilové se mohou do vybudování podzemního zavlažovacího systému pustit svépomocí. Zavlažovací trysky se na přívodní potrubí instalují díky šikovnému systému jednoduše. Stačí jen vybrat trysky s požadovaným směrem rozstřiku. Je však bezpodmínečně nutné vše řádně promyslet a vypočítat. Správně navržený systém musí počítat se ztrátami tlaku v potrubí. V některých případech je proto nutné systém rozdělit do několika samostatných větví, které budou spínány postupně. V danou chvíli tak bude vždy spuštěna pouze jedna větev závlahy, která je navržena tak, aby ji zdroj vody zvládal s dostatečnou rezervou napájet. Základní návod jak vybudovat zavlažovací systém svépomocí naleznete v článku:

Jak na podzemní zavlažovací systém svépomocí?

Jestliže si nejste úplně jistí s konstrukcí systému, je vždy lepší svěřit jeho návrh odborníkům. Vyhnete se tak zklamání a zbytečným nákladům spojeným s předěláváním nefunkční závlahy.

 

Čtěte také:

Jak na zavlažování zahrady? 1. díl

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nečekejte, až zima udeří!

Nečekejte, až zima udeří!

29. 10. 2020

S dlouhodobou předpovědí počasí na mnoho týdnů dopředu spoléhat na meteorology asi nelze. Někdo věří možná na…

Je čas začít připravovat zahradu na zimu

Je čas začít připravovat zahradu na zimu

07. 10. 2020

Stíny se prodlužují, dny se krátí a sluníčko už ztrácí sílu. Ještě několikrát naposledy posečeme trávu a za pár dní…

Podpořte svou imunitu!

Podpořte svou imunitu!

02. 10. 2020

Koronavirus je téma omílané v posledních měsících ve všech médiích. Pro některé je strašákem, jiný jej považují za…

Domácí pohoda s krbovými kamny

Domácí pohoda s krbovými kamny

24. 08. 2020

Konec léta se rychle blíží, dny se zkracují a teplota postupně klesá. Pokud se nechystáte v nejbližší době zazimovat…