Povinné ručení na elektrokoloběžky: Nová opatření a změny v dopravě

14. 08. 2023

Povinné ručení na elektrokoloběžky: Nová opatření a změny v dopravě

Vývoj moderních technologií má značný dopad na každodenní život, a to i v oblasti dopravy. S rostoucím počtem elektrických koloběžek a segwayů na silnicích a chodnících se objevují otázky týkající se jejich bezpečnosti a regulace. Nedávné rozhodnutí Evropského parlamentu zavádí povinné ručení pro některá z těchto vozidel od roku 2024. Jaké to přinese změny a jaký vliv to bude mít na uživatele těchto vozidel?

Podle nové směrnice schválené Evropským parlamentem budou muset elektrokoloběžky, které mají elektrický motor a dosahují rychlosti vyšší než 25 kilometrů za hodinu, nebo váží více než 25 kilogramů a jezdí rychleji než 14 kilometrů za hodinu, mít povinné ručení. Toto opatření má za cíl zajištění náhrady za škody v případě nehod. Povinnost sjednat pojištění přitom bude vyplývat z technických parametrů udávaných výrobcem.

Koloběžky, které v současnosti na trh dodává společnost HECHT se tedy vejdou do rychlostních a hmotnostních limitů a povinné ručení k nim nebude muset být sjednáváno. 

Odhaduje se, že České republice je elektrických koloběžek přibližně 400 000. Z těchto čísel většina koloběžek nedosahuje stanovených limitů rychlosti ani hmotnosti, a povinné pojištění pro ně tedy sjednáváno být nemusí. Ovšem i tak je více než vhodné pojištění sjednat, protože i drobné poškození automobilu při případné nehodě může znamenat i několik desítek tisíc korun nákladů na opravu poničeného vozidla. 

I když se může zdát, že tento krok přinese další finanční zatížení majitelů koloběžek, je důležité uvědomit si i pozitivní vliv. Zejména bude zajištěna náhrada za případné škody, což chrání jak majitele koloběžky, tak i ostatní účastníky silničního provozu.

Cena povinného ručení bude pravděpodobně srovnatelná s pojištěním malých motocyklů a dá se proto předpokládat, že její výše bude pár stokorun ročně. Skutečná cena bude vycházet z konkurenčního boje pojišťoven. 

Toto nové pravidlo by mělo začít platit již od letošních Vánoc. Návrh zákona byl již předložen a v účinnost by měl vstoupit 23. 12. 2023. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…