Jak vybrat správné elektrokolo?

22. 05. 2024

Jak vybrat správné elektrokolo?

V několika posledních letech si elektrokola získala mnoho příznivců. Vlastně se ani není čemu divit. Elektrický motor, který pomáhá při šlapání umožní cestovat na kole na delší vzdálenosti, nebo vyjet dlouhé kopce, aniž by cyklista nutně musel disponovat patřičnou „fyzičkou“. Na dlouhý výlet krajinou tak mohou vyrazit i ti, kteří na kolo sednou jen několikrát do roka. Ovšem aby byla jízda pohodlná, je nutné vybrat správné kolo. 

Moderní jízdní kola se dají rozdělit do několika kategorií, ovšem pokud nepatříte k opravdovým „cyklonadšencům“, pravděpodobně budete volit jen mezi koly horskými, krosovými a městskými. 

Horská a krosová elektrokola si lidé často pletou, protože jsou velice podobná a liší se vlastně jen několika málo detailech. 

Horská kola jsou typicky vybavena odpruženou vidlicí a širokými plášti s hrubým vzorkem. To je určuje pro jízdu v terénu a po nezpevněných cestách. Samozřejmě se s nimi dá stejně dobře jezdit i po silnici nebo na cyklostezkách, ale široké pláště z hrubým vzorkem mají vyšší valivý odpor a tak se horská kola nepohybují po pevném povrchu tak efektivně, jako kola silniční. 

Krosová, nebo také trekingová kola se sice podobají kolům horským, mají ovšem užší pláště s jemnějším vzorkem. Odpružená vidlice také může mít o něco nižší zdvih a tvar rámu umožňuje vzpřímenější posed. Taková konstrukce umožní snadnou jízdu po zpevněných cestách, zároveň se s nimi můžete vydat i do lehčího terénu. 

Městská kola jsou oproti tomu určena výhradně na silnice a cyklostezky. Jsou vybavena dalšími doplňky, jako jsou blatníky, nosič nebo košík. Rám je konstruován tak, aby se na ně snadno nasedalo a ženám umožní i jízdu v sukni. Mezi městská kola můžeme zařadit i kola skládací. Dají se ve složeném stavu převážet i v autě, doma nebo v kanceláři nezaberou tolik místa. Daní za to je ovšem menší průměr kol, proto hůř přejíždějí přes překážky.

Při výběru typu kola je tedy v první řadě důležité zohlednit, k jakému účelu jej budete využívat. S městským kolem lze sice také vyrazit na výlet, ale jen po zpevněných cestách a také je nutné počítat s tím, že u městských elektrických kol bývá zpravidla akumulátor s nižší kapacitou, což podstatně omezuje jejich asistovaný dojezd. 

S horským nebo krosovým kolem se naopak sice můžete pustit na výlety, ovšem pro denní cestování po městě nebo mezi vesnicemi nemusí být zcela vhodná. Za deště budete určitě postrádat blatníky a při nákupech vám asi bude chybět nosič. Tyto doplňky se však zpravidla dají dokoupit a na kolo nainstalovat. 

Důležité je rovněž vybrat správnou velikost rámu. Ta je určena výškou cyklisty, který na kole bude jezdit. U každého kola lze sice nastavit výšku sedla podle potřeby, ovšem velikost rámu určuje nejen rozsah možnosti nastavení sedla, ale i vzdálenost sedla od řídítek jejich a výšku. Pokud velikost rámu neodpovídá výšce cyklisty, ten je nucen sedět v nepohodlné pozici, což může být zejména při delších vyjížďkách nepříjemné, bolestivé a únavné. 

Při výběru vhodné velikosti rámu se můžete hrubě orientovat podle tabulky níže, ovšem každé kolo má trochu jiný rám, a tak je nejlepší si kolo před pořízením raději vyzkoušet. 

Výška postavy (cm) Velikost rámu silničního kola (cm) Velikost rámu horského kola (palce)
150 - 160 47 - 50 13 - 14
160 - 170 50 - 54 15 - 16
170 - 180 54 - 57 17 - 18
180 - 190 57 - 60 19 - 20
190 - 200 60 - 63 21 - 22

Poznámky k výběru správné velikosti rámu:

  1. Pohodlí a kontrola: Správná velikost rámu zajišťuje pohodlí a lepší kontrolu nad kolem. Příliš malý nebo příliš velký rám může způsobit nepohodlí a může být méně bezpečný.
  2. Délka trupu a nohou: Výška postavy je dobrý výchozí bod, ale měli byste také vzít v úvahu délku trupu a nohou, což může ovlivnit správnou velikost rámu.
  3. Typ kola: Různé typy kol mohou mít různé geometrie, takže tabulka je orientační a je vhodné vyzkoušet konkrétní model.
  4. Odborná pomoc: Vždy je dobré konzultovat výběr kola s odborníkem v cyklistickém obchodě, který může nabídnout přesnější doporučení na základě individuálních potřeb.

Při nákupu kola je tedy nejlepší kombinovat tyto orientační tabulky s praktickým vyzkoušením kola a odbornou radou.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…