Jak spolehlivě zapálit auto?
26. 07. 2022

Letní teploty nás lákají k vodě. Občas však může vyvstat problém, zda není lepší něco nechat uzamčené v autě a neriskovat tak, že vám věci někdo na pláži odcizí, zatím co se budete koupat.
Je všeobecně známé, že cokoli, co je v uzamčeném autě vidět, je lákadlem pro zloděje. Nejednou zloděj rozbil okno automobilu jen kvůli poloprázdné krabičce cigaret. Když už tedy musíte v autě cokoli nechat, dejte to raději do kufru, kam není vidět, nebo to schovejte například pod sedačku. Jenže v letních měsících mohou být některé věci v autě nebezpečné i bez přičinění zloděje. V autě ponechaném na slunci může teplota překročit i 60 °C, což může za určitých okolností poměrně snadno skončit požárem.
V autě velice často převážíme mobilní telefony, power banky, notebooky, tablety, elektronické cigarety, drony, stále častěji ale převážíme i elektrické koloběžky, hoverboardy, elektrokola a další podobná akumulátorová „přibližovadla“. To vše je dnes napájeno z moderních lithiových akumulátorů, jejichž výhodou je nízká hmotnost a v poměrně vysoká hustota energie. Laicky řečeno – do mrňavé baterie se vejde tolik energie, že se nám o tom ještě před pár roky ani nezdálo.
Riziko exploze a zahoření lithiového akumulátoru přitom hrozí již při teplotách nad 60 °C, což jak víme, není problém v autě odstaveném na slunci poměrně snadno překročit. Samotné lithium při hoření dosahuje až 3000 °C a je prakticky nemožné ho uhasit běžnými prostředky. Existují sice speciální hasící přístroje, jenže těmi bývají vybaveni jen hasiči. Můžete si proto být jistí, že při takto vysoké teplotě hoření asi v době příjezdu hasičů už nebude na autě co hasit.
Ještě větší chybou by bylo v rozehřátém autě lithiové akumulátory nabíjet. Akumulátor se při nabíjení zahřívá a teplo se rozpáleným prostředím v autě násobí. Dobíjení telefonu v uzavřeném autě na slunci je tedy v podstatě časovaná bomba.
Paradoxně obdobný problém může vzniknout i v zimě, když telefon upevníte do držáku umístěném v mřížce topení. Spuštěná navigace zahřívá procesor, nabíjení z USB zahřívá baterii a horký vzduch z topení ohřívá celý telefon. V lepším případě se baterie jen nafoukne, ztratí kapacitu a poničí telefon. Může ale i explodovat.
Lithiový akumulátor v rámu kola HECHT COMPOS
I když ke vznícení lithiových akumulátorů dochází opravdu jen výjimečně, určitě nemá cenu riskovat. Je také třeba vzít v úvahu, že i když akumulátor nemusí rovnou explodovat nebo shořet, Vysoké teploty mu nesvědčí. Rychle degraduje a ztrácí kapacitu. Zjištění, že na elektrokole nebo koloběžce po tom, co jste je nechali v přehřátém autě, už ujedete na nabití jen zlomek původní vzdálenosti, bude jistě velice nepříjemné. Už jen proto, že cena nového akumulátoru může být často vyšší, než cena samotného kola.
Autor: PST
SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

