Zima v zahradě

29. 12. 2016

Zima v zahradě

Zima je obdobím, kdy rostliny v našich zahradách odpočívají. Rtuť teploměru, často nečekaně putující z hodnot nad nulou hluboko pod bod mrazu, neumožní žádné složitější práce nebo úpravy. Mnoho majitelů zahrad však svou zimní činnost omezuje pouze na odhazování sněhu z přístupových cest a na péči, kterou zahrada potřebuje i v zimním období často zapomínají. Co tedy můžeme v zimním období dělat na zahradě a čeho bychom se měli vyvarovat?

 

Pokud máme na zahradě skleník, pravidelně z něho odstraňujeme sníh. To platí jak pro polykarbonátový, tak i klasický skleník. Skleník může poškodit nejen samotný sníh svou hmotností, pokud se často střídají teploty, tající voda vyplní všechny plochy a špatně utěsněné spáry a při následném opětovném zamrznutí může konstrukci skleníku poškodit. Jestliže máme skleník vybavený automatickými otvírači oken, je vhodné je odmontovat před příchodem prvních mrazů, pokud jste na to zapomněli na podzim, udělejte to nyní a doufejte, že mráz již otevírače nepoškodil. Okna po demontování otevíračů vhodně zajistěte.  

Trávník jsme na zimu připravili už na podzim, v zimních měsících se o něj mnoho starat nemusíme. Je nutné dávat pozor a na trávník zbytečně nevstupovat při oblevě, abychom jej chůzí po přemokřené měkké půdě nepoškodili.  Je-li to možné, pohybujte se během oblevy jen po zpevněných cestičkách a chodníčcích. Jestliže je zima suchá, je dobré trávník i mírně zvlažovat. Zabráníme tím vyčerpání vláhy, která bude tolik potřebná hlavně na jaře.
Pakliže máte na zahradě menší přezimující rostliny, není od věci je před příchodem sněhu vyznačit vhodně vysokými tyčemi tak, aby byla jejich poloha zřejmá i pod vysokou vrstvou sněhu. Pokud se v zimě na zahradě pohybují hrající si děti, mohly by neoznačené rostliny v hlubokém sněhu snadno polámat.  Podobně je vhodné označit i hranice záhonů a jezírek. Přezimující listnaté i jehličnaté dřeviny pak ještě pravidelně zaléváme do prvního zamrznutí.  

Do prvního sněhu ještě shrabujeme poslední spadané listí, které můžeme kompostovat.  Kompost využijeme k zazimování některých trvalek a okrasných dřevin tak, že jej rozmístíme jejich okolí. Tím částečně zabráníme promrzání půdy, zároveň voda při oblevě ke kořenům dopraví z kompostu potřebné živiny. Ze stromů odstraňujeme poslední listí a plody, které by mohly sloužit jako úkryt škůdců.

Před příchodem prvního sněhu se opět ujistíme, že jsou všechny všechny rostliny správně připraveny a zazimovány.  Pokud je zima suchá a o vláhu se nepostará sníh, budeme muset některé rostliny i nadále zalévat. Neopadavé keře a trvalky budeme mírně zavlažovat, tedy ne tolik jako v době plné vegetace, nemělo by však dojít k jejich vyschnutí. Nejlepší doba pro zalévání je kolem poledne, kdy je nejtepleji, aby se voda do večera stačila vsáknout dříve, než klesne teplota pod nulu.

Když napadne .dostatek sněhu, můžeme jím zahrnout záhony. Vrstva bílé nadílky rostliny ochrání před mrazem a dodá jim dostatek vláhy

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…