Zima je ideální období pro množení některých dřevin

05. 01. 2022

Zima je ideální období pro množení některých dřevin

V zimě je na zahradě o poznání méně práce než po zbytek roku. Pokud však nedočkavě vyhlížíte první jarní dny, abyste mohli začít zkrášlovat své zahradní království, máme pro vás typ, jak si již nyní namnožit některé rostliny, abyste je na jaře mohli vysadit.

Množení stromů a keřů pomocí řízkování je velice oblíbená metoda. Kupodivu funguje velice dobře v zimě.  Snadno tak můžete množit některé stromy, keře, ale i popínavé rostliny. Vrby, topoly, moruše nebo třeba platany se takto množí opravdu snadno, tato metoda ovšem dobře funguje například i u zlatého deště, hortenzií, rybízů a některých dalších keřů. Použít lze i pro množení vinné révy či zimolezu.

Řízky odřezávejte v době, kdy nemrzne. Vybírejte mladé letošní výhonky, silné by měly být cca 5 – 8 mm, dlouhé 15 – 20 cm. Sazenice by měla mít ideálně alespoň dva páry zdravých a dobře vyvinutých pupenů. Pokud řízkujete stálezelené rostliny, odstraňte všechny listy ze dvou spodních třetin řízku.

Vrchní stranu sazenice šikmo seřízněte, na spodní straně seřízněte kousek kůry a ošetřete ji kořenovým aktivátorem.  Dávejte pozor, abyste omylem sazenici neotočili, není proto od věci označit si vršek už při řezání například kouskem lepicí pásky.

Takto připravené sazenice zasaďte do vlhkého písku do hloubky přibližně poloviny délky. Pozor, písek nesmí vyschnout, proto je pravidelně kontrolujte a zalévejte.  Umístěte je do chladných prostor, kde nemrzne, například do sklepa nebo garáže. Z jara je přesaďte do květináčů s hlínou.  Na zahradu je vysaďte až po posledních mrazech tak, aby nad zem vyčníval jen poslední zdravý a silný pupen.  Nezapomeňte, že než rostlina řádně zakoření, bude vyžadovat pravidelný přísun vody.  

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…