Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu, ale stále můžeme hrabat zbytky opadávajícího listí. 

Dokud nemrzne, zaléváme stálezelené trvalky a keře. Citlivější trvalky a dvouletky můžete před mrazy chránit přihrnutím mulče ke kořenům a obalit je bílou netkanou textilií.

Trvalky v nádobách můžete v zimě chránit tak, že nádoby zahrabete do kompostu nebo do záhonu. Tím zajistíte, že nebudou promrzat a zabráníte poškození kořenů rostlin. 

Jakmile napadne sníh, nastane spousta práce s jeho odhrnováním z příjezdových cest, chodníků a pěšinek. Bylo by ale škoda sníh nechat jen tak na hromadách. Lepší je sníh přemístit na záhony, které bude chránit před mrazem a zároveň je bude postupně zásobovat vodou. 

Sníh může na zahradě způsobit i nemalé škody. Zejména těžký mokrý sníh může polámat některé stromy a keře. Nejvíce ohrožené jsou stálezelené rostliny, u kterých sníh obtěžká listy a jehličí. Proto je důležité sníh opatrně setřásat, nebo ometat koštětem. 

Máte-li na zahradě skleník, odhrnujte z něho sníh. Zejména polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí by mohl těžký sníh zničit. Poškození skleníku můžete také předejít tak, že hřeben střechy zevnitř podepřete uprostřed trámkem. 

Než začnou tuhé mrazy, ještě jednou projděte s zkontrolujte zahradu. Na zahradě nenechávejte nic, v čem by mohla stát voda. Jedná se zejména o nádoby a květináče, které by led roztrhl. Zkontrolujte také zavlažovací systémy a zajistěte, aby v nich nebyla žádná voda. Led dokáže poničit třeba i takovou drobnost, jako je zavlažovací pistole na hadici, ve které zbylo trochu vody od posledního zalévání. 

Nezapomeňte si včas připravit hrablo, abyste jej měli po ruce. Pokud jej máte uklizené v zahradním domku na druhém konci zahrady, nebude nic příjemného brodit se pro něj nenadálou nadílkou sněhu, když si nebudete mít čím proházet cestu.

Jestliže vlastníte sněhovou frézu, dávno by měla být zkontrolovaná a připravená. Ve chvíli, kdy napadne sníh, je už pozdě na řešení případného technického problému.  

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!