Záhada studeného tepla

13. 01. 2020

Záhada studeného tepla

Také znáte ten pocit, kdy teploměr v místnosti ukazuje 24 °C, a vy se nemůžete zbavit pocitu, že je v místnosti zima? Jak je to možné?

Přijedete na chalupu, zapnete elektrický přímotop a po pár desítkách minut teplota vzduchu vystoupá na nastavenou hodnotu na termostatu. Teploměr sice ukazuje, že vzduch má více než 20 °C, ale vám je stále chladno, nic na tom nezmění ani přednastavení termostatu na vyšší teplotu.  Opravdu je přímotop tak neúčinný a produkuje jiný druh tepla než stará poctivá kamna? Copak neplatí fyzika?

Celý problém je v tom, že elektrický přímotop dokáže rychle ohřát vzduch v místnosti a neprodukuje prakticky žádné sálavé infračervené záření, které by ohřívalo předměty v okolí přímotopu.

Pokud zatopíte v kamnech, trvá jim delší dobu, než se rozehřejí. Vzduch ohřívají jen minimálně, a tak, ačkoli je v blízkosti kamen horko, na druhé straně místnosti může být ještě hodně dlouho chladno. Kamna postupně předají teplo i do okolních zdí, které jej naakumulují a uvolňují jej postupně i nějakou dobu po tom, co kamna vyhasnou.

Výhodou přímotopu je, že se vzduch v místnosti ohřeje velice rychle a po dosažení nastavené teploty vzduchu se přímotop automaticky vypne. Zdi, strop i podlaha však zůstanou chladné. Vzduch podél stěn se rychle ochlazuje a padá k zemi.

Přestože je teplota vzduchu metr nad zemí relativně komfortní, od podlahy a ze stěn sálá zima a my máme pocit studeného tepla, přestože v místnosti může být prakticky přetopeno.

Opravdu je to takový problém?

Přímotop ohřeje vzduch, který je ochlazován stěnami. Zpočátku tedy bude přímotop spínat častěji. Teplo se ale nikam neztratí. Tím, jak stěny a podlaha vzduch ochlazují, postupně z něho přebírají teplo a samy se tím ohřívají. Pokud tedy necháte přímotop běžet dostatečně dlouho, teplota vzduchu i stěn se postupně srovná a efekt studeného tepla zmizí. Frekvence spínání přímotopu se postupně sníží a ustálí a v místnosti bude příjemně.  

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…