Záhada studeného tepla

13. 01. 2020

Záhada studeného tepla

Také znáte ten pocit, kdy teploměr v místnosti ukazuje 24 °C, a vy se nemůžete zbavit pocitu, že je v místnosti zima? Jak je to možné?

Přijedete na chalupu, zapnete elektrický přímotop a po pár desítkách minut teplota vzduchu vystoupá na nastavenou hodnotu na termostatu. Teploměr sice ukazuje, že vzduch má více než 20 °C, ale vám je stále chladno, nic na tom nezmění ani přednastavení termostatu na vyšší teplotu.  Opravdu je přímotop tak neúčinný a produkuje jiný druh tepla než stará poctivá kamna? Copak neplatí fyzika?

Celý problém je v tom, že elektrický přímotop dokáže rychle ohřát vzduch v místnosti a neprodukuje prakticky žádné sálavé infračervené záření, které by ohřívalo předměty v okolí přímotopu.

Pokud zatopíte v kamnech, trvá jim delší dobu, než se rozehřejí. Vzduch ohřívají jen minimálně, a tak, ačkoli je v blízkosti kamen horko, na druhé straně místnosti může být ještě hodně dlouho chladno. Kamna postupně předají teplo i do okolních zdí, které jej naakumulují a uvolňují jej postupně i nějakou dobu po tom, co kamna vyhasnou.

Výhodou přímotopu je, že se vzduch v místnosti ohřeje velice rychle a po dosažení nastavené teploty vzduchu se přímotop automaticky vypne. Zdi, strop i podlaha však zůstanou chladné. Vzduch podél stěn se rychle ochlazuje a padá k zemi.

Přestože je teplota vzduchu metr nad zemí relativně komfortní, od podlahy a ze stěn sálá zima a my máme pocit studeného tepla, přestože v místnosti může být prakticky přetopeno.

Opravdu je to takový problém?

Přímotop ohřeje vzduch, který je ochlazován stěnami. Zpočátku tedy bude přímotop spínat častěji. Teplo se ale nikam neztratí. Tím, jak stěny a podlaha vzduch ochlazují, postupně z něho přebírají teplo a samy se tím ohřívají. Pokud tedy necháte přímotop běžet dostatečně dlouho, teplota vzduchu i stěn se postupně srovná a efekt studeného tepla zmizí. Frekvence spínání přímotopu se postupně sníží a ustálí a v místnosti bude příjemně.  

 

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

04. 08. 2021

Přírodní materiály jsou dnes nezřídka nahrazovány v zahradách betonem a plastem. Do moderní zahrady se sice beton může…

Návrat na venkov – domov jako z pohádky

Návrat na venkov – domov jako z pohádky

02. 08. 2021

Stále více lidí opouští města a stěhuje se na venkov. Důvodem snad může být snaha uniknout ze stresujícího života v…