Záhada studeného tepla

Záhada studeného tepla

Také znáte ten pocit, kdy teploměr v místnosti ukazuje 24 °C, a vy se nemůžete zbavit pocitu, že je v místnosti zima? Jak je to možné?

Přijedete na chalupu, zapnete elektrický přímotop a po pár desítkách minut teplota vzduchu vystoupá na nastavenou hodnotu na termostatu. Teploměr sice ukazuje, že vzduch má více než 20 °C, ale vám je stále chladno, nic na tom nezmění ani přednastavení termostatu na vyšší teplotu.  Opravdu je přímotop tak neúčinný a produkuje jiný druh tepla než stará poctivá kamna? Copak neplatí fyzika?

Celý problém je v tom, že elektrický přímotop dokáže rychle ohřát vzduch v místnosti a neprodukuje prakticky žádné sálavé infračervené záření, které by ohřívalo předměty v okolí přímotopu.

Pokud zatopíte v kamnech, trvá jim delší dobu, než se rozehřejí. Vzduch ohřívají jen minimálně, a tak, ačkoli je v blízkosti kamen horko, na druhé straně místnosti může být ještě hodně dlouho chladno. Kamna postupně předají teplo i do okolních zdí, které jej naakumulují a uvolňují jej postupně i nějakou dobu po tom, co kamna vyhasnou.

Výhodou přímotopu je, že se vzduch v místnosti ohřeje velice rychle a po dosažení nastavené teploty vzduchu se přímotop automaticky vypne. Zdi, strop i podlaha však zůstanou chladné. Vzduch podél stěn se rychle ochlazuje a padá k zemi.

Přestože je teplota vzduchu metr nad zemí relativně komfortní, od podlahy a ze stěn sálá zima a my máme pocit studeného tepla, přestože v místnosti může být prakticky přetopeno.

Opravdu je to takový problém?

Přímotop ohřeje vzduch, který je ochlazován stěnami. Zpočátku tedy bude přímotop spínat častěji. Teplo se ale nikam neztratí. Tím, jak stěny a podlaha vzduch ochlazují, postupně z něho přebírají teplo a samy se tím ohřívají. Pokud tedy necháte přímotop běžet dostatečně dlouho, teplota vzduchu i stěn se postupně srovná a efekt studeného tepla zmizí. Frekvence spínání přímotopu se postupně sníží a ustálí a v místnosti bude příjemně.  

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak spolehlivě zadřít motor?

Jak spolehlivě zadřít motor?

18. 01. 2021

Opravdu víte, jak správně namíchat a uskladnit palivo pro dvoutakní motory?

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

08. 01. 2021

Do jara sice zbývá ještě několik týdnů, přesto je právě nyní nejvyšší čas připravit zahradní techniky na sezónu. Máte…

Jak sestavit infrasaunu?

Jak sestavit infrasaunu?

05. 01. 2021

Pokud zvažujete pořízení vlastní infrasauny, možná váháte, zda ji zvládnete sami postavit. Sauna bude doručena jako…