Nezapomeňte na baterie!

07. 01. 2021

Nezapomeňte na baterie!

Stále více typů strojů je napájeno z baterií, respektive správně řečeno akumulátorů. Ať již jsou to sekačky, elektrokola, elektrické skútry, čtyřkolky a další technika, v zimním období je nutné o akumulátor správně pečovat. Většina techniky je v zimním období odstavena, a jak se občas říká: „Sejde z očí, sejde z mysli“.  Zapomenout na akumulátor se ale může řádně prodražit. K výrobě prakticky všech typů běžně používaných akumulátorů se využívají materiály (například olovo nebo lithium), které nepatří mezi nejlevnější, a proto cena akumulátoru činí podstatnou část pořizovacích nákladů celého stroje. Proto se jistě vyplatí nic nezanedbat a předejít tak poškození akumulátoru.

Abychom pochopili, proč je taková péče o baterie tak důležitá, je vhodné vědět alespoň základ principu akumulátoru. Akumulátor v sobě shromažďuje (akumuluje) elektrickou energii na základě elektrochemického procesu. Elektrická energie je při nabíjení převáděna na energii chemickou a následně je chemická energie při vybíjení převáděna zpět na elektrickou. Akumulátor ovšem nemá neomezenou životnost. Různé typy akumulátorů mají různě omezený počet nabíjecích cyklů (od stovek po tisíce) a s každým nabitím a vybitím rovněž klesá i kapacita akumulátoru. To znamená, že při každém dalším nabití se do akumulátoru vměstná o trochu méně energie. Počet nabíjecích cyklů ovšem můžeme podstatně ovlivnit způsobem nabíjení, vybíjení a uskladnění akumulátoru.

Žádný typ akumulátoru nikdy nenechávejte delší dobu vybitý. Poměrně často se stane, že na konci sezóny uživatel s posledním použitím stroje vybije akumulátor, stroj takto na zimu uloží a na jaře s údivem zjistí, že akumulátor již nelze nabít. Motoristé dobře vědí, že autobaterie, která je ponechána delší dobu vybitá, se nenávratně navždy odporoučí. A stejně dobře vědí, že konec životnosti autobaterie může urychlit i mráz. V krajním případě dokonce může u vybité autobaterie dojít k tomu, že elektrolyt zamrzne a baterie se roztrhne. A autobaterie je vlastně obdobný typ olověného akumulátoru, jaký se používá i ke startování nebo napájení některých elektrických strojů, jako jsou sekačky, elektrické skútry, čtyřkolky apod. Z toho je patrné, že olověný akumulátor je nutné skladovat plně nabitý nejlépe ve vytápěném prostoru. Pokud je skladován delší dobu, je vhodné jej alespoň jednou za 3–4 týdny zkontrolovat a případně dobít.

Mnoho moderních strojů a techniky je napájeno z lithiových akumulátorů. Těm sice nízké teploty při provozu tolik nevadí, ovšem uskladnit by se měly také ve vytápěném prostoru. Lithiovým akumulátorům vadí především vysoké teploty, proto je nikdy neskladujte na přímém slunci nebo v blízkosti topení. Lithiový akumulátor je ideální uskladnit nabitý na cca 70–80 %. Lithiový akumulátor je ovšem velice citlivý na vybíjení. Pokud lithiový článek vybijete pod určitou mez, nepůjde již nabít. Lithiové baterie proto obsahují elektroniku, která zabraňuje právě vybití pod nastavenou hranici. Jestliže je ovšem necháte vybité delší dobu, může napětí na některém z článků v baterii vlivem samovybíjení klesnout pod kritickou úroveň, a článek se tím nenávratně zničí.

Správným uskladněním akumulátorů podstatně prodloužíte jejich životnost. Naopak při špatném uskladnění je můžete zničit.

Na začátku sezóny pak akumulátory před prvním použitím opět plně dobijte a dobíjejte je i po každém použití. K nabíjení vždy používejte nabíječky dodávané nebo doporučené výrobcem. Při dobíjení nevhodnou nabíječkou může docházet k zahřívání akumulátoru, což v lepším případě vede jen ke zkrácení jeho životnosti, v horším případě hrozí požár nebo exploze akumulátoru.

Pravidelná a správná údržba akumulátorů je proto velice důležitá. Akumulátor vám může při správné péči sloužit i několik let. Pokud jej budete zanedbávat, je pravděpodobné, že již po jedné sezóně bude nepoužitelný.  

Autor: PST

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…