Nezapomeňte na barborky!

Nezapomeňte na barborky!

Na 4. prosince připadá svátek sv. Barbory. Je s ním svázána lidová tradice vzpomínky na mučednici, která byla pro svou víru umučena a popravena. Podle tohoto zvyku si mohou svobodné dívky nechat předpovědět, zda se do roka vdají.  Pokud svobodná dívka na Barboru utrhne větvičku, a ta jí na Štědrý den rozkvete, do roka se dočká svatby.

 

O svaté Barboře

Podle legendy svatou Barboru nechal mučit a následně vlastnoručně popravil její otec za to, že se odmítala zříci křesťanské víry, rozhodla se zůstat pannou a odmítala si vzít muže, kterého jí otec určil. Legenda dále praví, že cestou na popraviště Barbora uchopila větvičku, která uprostřed zimy rozkvetla.

 

Jak na barborky

Pro barborky se již tradičně používají třešně nebo višně. Vyberte si větvičky, které mají hodně pupenů. Spodní části větviček seřízněte šikmo tak, aby měl řez co největší plochu a větévka mohla lépe sát vodu. Umístěte je do vázy s čerstvou vodou, nedávejte je však hned do teplé místnosti. Barborky by mohly utrpět šok náhlou změnou teploty. Nejprve je tedy nechte zvyknout si v místnosti s nižší teplotou, například v komoře, ve sklepě a podobně. Následně barborky přemístěte na světlé místo, ovšem nedávejte je blízko k topení, zvyšujete tím riziko, že nevykvetou. Stejně tak jim může vadit příliš suchý vzduch, můžete je tedy i rosit. Vykvést by měly do tří týdnů.

 

Další tradice

K barborkám se váže i spousta dalších pověr a tradic. Někde si dívky natrhaly tolik větviček, kolik se jim líbilo chlapců, a pojmenovaly je jejich jmény. Dívka si pak měla vzít mládence, jehož větvička vykvetla jako první.

Jinde se věřilo, že den, ve kterém barborka od svého uříznutí vykvete, označuje měsíc v příštím roce, který bude šťastný.

Další pověry spojené s barborkami byly různé kraj od kraje. Někde například kroužek z proutku rozkvetlé barborky mohl odhalit čarodějnice. Stačilo se při mši podívat skrze barborku a bylo vidět, že čarodějnice stojí zády k oltáři. Barborka ze zlatého deště (zlatice) pak předpovídala finanční úspěch v příštím roce. Pokud vykvetly zlaté květy, bylo to příslibem bohatství. Zelené listy značily průměrný rok a hodně práce; pokud větvička uschla, značilo to neúspěšný rok.

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Nečekejte, až zima udeří!

Nečekejte, až zima udeří!

29. 10. 2020

S dlouhodobou předpovědí počasí na mnoho týdnů dopředu spoléhat na meteorology asi nelze. Někdo věří možná na…

Je čas začít připravovat zahradu na zimu

Je čas začít připravovat zahradu na zimu

07. 10. 2020

Stíny se prodlužují, dny se krátí a sluníčko už ztrácí sílu. Ještě několikrát naposledy posečeme trávu a za pár dní…

Podpořte svou imunitu!

Podpořte svou imunitu!

02. 10. 2020

Koronavirus je téma omílané v posledních měsících ve všech médiích. Pro některé je strašákem, jiný jej považují za…

Domácí pohoda s krbovými kamny

Domácí pohoda s krbovými kamny

24. 08. 2020

Konec léta se rychle blíží, dny se zkracují a teplota postupně klesá. Pokud se nechystáte v nejbližší době zazimovat…