Nezapomeňte na barborky!

02. 12. 2021

Nezapomeňte na barborky!

Na 4. prosince připadá svátek sv. Barbory. Je s ním svázána lidová tradice vzpomínky na mučednici, která byla pro svou víru umučena a popravena. Podle tohoto zvyku si mohou svobodné dívky nechat předpovědět, zda se do roka vdají.  Pokud svobodná dívka na Barboru utrhne větvičku, a ta jí na Štědrý den rozkvete, do roka se dočká svatby.

 

O svaté Barboře

Podle legendy svatou Barboru nechal mučit a následně vlastnoručně popravil její otec za to, že se odmítala zříci křesťanské víry, rozhodla se zůstat pannou a odmítala si vzít muže, kterého jí otec určil. Legenda dále praví, že cestou na popraviště Barbora uchopila větvičku, která uprostřed zimy rozkvetla.

 

Jak na barborky

Pro barborky se již tradičně používají třešně nebo višně. Vyberte si větvičky, které mají hodně pupenů. Spodní části větviček seřízněte šikmo tak, aby měl řez co největší plochu a větévka mohla lépe sát vodu. Umístěte je do vázy s čerstvou vodou, nedávejte je však hned do teplé místnosti. Barborky by mohly utrpět šok náhlou změnou teploty. Nejprve je tedy nechte zvyknout si v místnosti s nižší teplotou, například v komoře, ve sklepě a podobně. Následně barborky přemístěte na světlé místo, ovšem nedávejte je blízko k topení, zvyšujete tím riziko, že nevykvetou. Stejně tak jim může vadit příliš suchý vzduch, můžete je tedy i rosit. Vykvést by měly do tří týdnů.

 

Další tradice

K barborkám se váže i spousta dalších pověr a tradic. Někde si dívky natrhaly tolik větviček, kolik se jim líbilo chlapců, a pojmenovaly je jejich jmény. Dívka si pak měla vzít mládence, jehož větvička vykvetla jako první.

Jinde se věřilo, že den, ve kterém barborka od svého uříznutí vykvete, označuje měsíc v příštím roce, který bude šťastný.

Další pověry spojené s barborkami byly různé kraj od kraje. Někde například kroužek z proutku rozkvetlé barborky mohl odhalit čarodějnice. Stačilo se při mši podívat skrze barborku a bylo vidět, že čarodějnice stojí zády k oltáři. Barborka ze zlatého deště (zlatice) pak předpovídala finanční úspěch v příštím roce. Pokud vykvetly zlaté květy, bylo to příslibem bohatství. Zelené listy značily průměrný rok a hodně práce; pokud větvička uschla, značilo to neúspěšný rok.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…