Naučte se správně zatopit

09. 01. 2023

Naučte se správně zatopit

Pořídili jste si krbová kamna HECHT? Pokud jde o vaše první kamna, možná nevíte, jak v nich snadno a rychle zatopit. A nakonec je možné, že v našem článku naleznou poučení i ti zkušenější.
Dále uvedený postup je více či méně všeobecně platný i pro krby, krbové vložky a další kamna na tuhá paliva.

Důležitá je příprava

Kamna musí být čistá. Rošt zanesený popelem brání průchodu vzduchu, proto rošt pečlivě očistěte a vysypte popel z popelníku. Tuto práci si můžete velice usnadnit separátorem popela, který funguje obdobně jako vysavač. Velkou výhodou při použití separátoru je, že integrované prachové filtry zabrání šíření jemného popílku do místnosti, čemuž při běžném vymetání smetáčkem a lopatkou nezabráníte. Jestliže separátor popela nevlastníte, můžete si vybrat některý z naší nabídky separátorů HECHT.

Nejprve zkontrolujte, zda je otevřena klapka na výstupu z kamen do kouřovodu. Zároveň otevřete klapku vzduchu na popelníku. Při zatápění docílíte lepšího proudění vzduchu i tak, že necháte popelník lehce povysunutý. Otevřený popelník však nenechávejte bez dozoru, mohly by z něho vylétnout jiskry.

Klapka výstupu do kouřovodu musí být při zatápění otevřená

Regulátor přívodu vzduchu musí být při zatápění otevřený

Pro rozdělání ohně je třeba používat jen suché dřevo. Do topeniště položte jedno poleno napříč a přes něj položte další dvě polena vedle sebe podélně. Mezi vrchní polena vložte kvalitní podpalovač, novinový papír spíše nedoporučujeme, při jeho pálení dochází ke špinění skla.

TIP

Pokud při zatápění používáte k podpalu přece jen papír, nikdy nepoužívejte křídový ani jiný lesklý papír (například časopisy). Hoří velice špatně, vytváří spoustu popela a často samovolně zhasne. Ideální je klasický novinový papír. Jednotlivé listy zmačkejte do koulí, pokud byste takto zmačkali několik vrstev papíru současně, bude hořet špatně.

 

Na podpalovač navršte větší množství dřevěných třísek. Musí jich být tolik, aby vytvořily dostatečné množství žhavých uhlíků, od kterých chytnou polena pod nimi. Po zapálení ihned zavřete dvířka, aby kamna chytla tah.

Počkejte, až polena z větší části vyhoří na žhavé uhlí, přiložte dřevo a seřiďte přívod vzduchu tak, abyste zabránili zahlcení.

Co je zahlcení?

Pokud příliš uzavřete přívod vzduchu, nemůže oheň „dýchat“ a z rozžhaveného dřeva unikají hořlavé plyny, které nemohou být spálené (dřevo tzv. zplynuje). Když následně otevřete dvířka kamen, mohou tyto nahromaděné plyny mírně explodovat – z kamen vyšlehne plamen. Zahlcení snadno zabráníte tím, že přívod vzduchu budete regulovat pouze do té míry, aby nedocházelo ke zhasínání plamenů.

 

Autor: PST

 

Zpět na předchozí stránku

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…