Naučte se správně zatopit

Naučte se správně zatopit

Pořídili jste si krbová kamna HECHT? Pokud jde o vaše první kamna, možná nevíte, jak v nich snadno a rychle zatopit. A nakonec je možné, že v našem článku naleznou poučení i ti zkušenější.
Dále uvedený postup je více či méně všeobecně platný i pro krby, krbové vložky a další kamna na tuhá paliva.

Důležitá je příprava

Kamna musí být čistá. Rošt zanesený popelem brání průchodu vzduchu, proto rošt pečlivě očistěte a vysypte popel z popelníku. Tuto práci si můžete velice usnadnit separátorem popela, který funguje obdobně jako vysavač. Velkou výhodou při použití separátoru je, že integrované prachové filtry zabrání šíření jemného popílku do místnosti, čemuž při běžném vymetání smetáčkem a lopatkou nezabráníte. Jestliže separátor popela nevlastníte, můžete si vybrat některý z naší nabídky separátorů HECHT.

Nejprve zkontrolujte, zda je otevřena klapka na výstupu z kamen do kouřovodu. Zároveň otevřete klapku vzduchu na popelníku. Při zatápění docílíte lepšího proudění vzduchu i tak, že necháte popelník lehce povysunutý. Otevřený popelník však nenechávejte bez dozoru, mohly by z něho vylétnout jiskry.

Klapka výstupu do kouřovodu musí být při zatápění otevřená

Regulátor přívodu vzduchu musí být při zatápění otevřený

Pro rozdělání ohně je třeba používat jen suché dřevo. Do topeniště položte jedno poleno napříč a přes něj položte další dvě polena vedle sebe podélně. Mezi vrchní polena vložte kvalitní podpalovač, novinový papír spíše nedoporučujeme, při jeho pálení dochází ke špinění skla.

TIP

Pokud při zatápění používáte k podpalu přece jen papír, nikdy nepoužívejte křídový ani jiný lesklý papír (například časopisy). Hoří velice špatně, vytváří spoustu popela a často samovolně zhasne. Ideální je klasický novinový papír. Jednotlivé listy zmačkejte do koulí, pokud byste takto zmačkali několik vrstev papíru současně, bude hořet špatně.

 

Na podpalovač navršte větší množství dřevěných třísek. Musí jich být tolik, aby vytvořily dostatečné množství žhavých uhlíků, od kterých chytnou polena pod nimi. Po zapálení ihned zavřete dvířka, aby kamna chytla tah.

Počkejte, až polena z větší části vyhoří na žhavé uhlí, přiložte dřevo a seřiďte přívod vzduchu tak, abyste zabránili zahlcení.

Co je zahlcení?

Pokud příliš uzavřete přívod vzduchu, nemůže oheň „dýchat“ a z rozžhaveného dřeva unikají hořlavé plyny, které nemohou být spálené (dřevo tzv. zplynuje). Když následně otevřete dvířka kamen, mohou tyto nahromaděné plyny mírně explodovat – z kamen vyšlehne plamen. Zahlcení snadno zabráníte tím, že přívod vzduchu budete regulovat pouze do té míry, aby nedocházelo ke zhasínání plamenů.

 

Zpět na předchozí stránku

 

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

30. 07. 2020

O tom, jak a čím posekat zahradu, už jsme toho napsali asi hodně. Pro někoho může být sečení zahrady i jistou formou…

Zbavte se komárů bez chemie

Zbavte se komárů bez chemie

30. 07. 2020

Večerní posezení na terase mohou komáři pěkně znepříjemnit. A co horšího může být, než komár pištící kolem ucha, když…

Je váš bazén bezpečný?

Je váš bazén bezpečný?

29. 07. 2020

Léto právě vrcholí a mnozí z nás si nedovedou představit, že by se obešli na zahradě bez bazénu. Bazén poskytuje…