Leden v zahradě

28. 12. 2021

Leden v zahradě

Za chvíli tu máme nový rok a s ním nadchází leden. Počátek nového roku je již tradičně spojen s bujarými oslavami, které se neobejdou bez rachejtlí. Hluk, který způsobují, může být pro citlivé psí uši skutečným utrpením. Psí oslava nového roku by se tedy rozhodně neměla odehrávat venku. Svému psímu kamarádovi, který po celý rok dobře hlídá váš dům, proto výjimečně na silvestrovskou noc zařiďte dočasné ubytování někde v domě nebo v garáži, kam hluk z petard a rachejtlí tolik nedoléhá.

V prvním měsíci nového roku v zahradě moc práce není. Pokud ovšem nepočítáme občasné odklízení sněhu. Doma u šálku teplého čaje je sice nejlépe, ale i tak je nutné v zahradě udělat několik drobností.

Zapomenout nesmíme na některé stálezelené rostliny, které vyžadují zálivku i v zimních měsících. Když není dostatek sněhu nebo deště, nezbývá nic jiného, než se chopit konve. Ideální je zalévat před polednem, kdy bývá teplota nad bodem mrazu a voda se stačí vsáknout do země dříve, než večer opět udeří mráz.

Pravidelně kontrolujeme, zda vítr někde neodnesl plachtu, slámu, seno, chvojí nebo jiné materiály, kterými chráníme choulostivé rostliny před mrazy. Napadne li více sněhu, odrhneme jej ze skleníku, aby jej svou hmotností nepoškodil. Sníh je nutné setřást i ze stromů a keřů, které by se mohly pod jeho váhou polámat.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat uskladněnou zeleninu a ovoce. Kusy, které vykazují sebemenší náznak plísně nebo hniloby, ihned odstraňte, aby se z nich choroby nešířily dál. Ovoce je nejlepší ukládat v přepravkách v jedné vrstvě, snadno tak včas odhalíte plísní zasažené plody a zároveň minimalizujete možnost jejího šíření. Obdobně je výhodné i brambory skladovat v několika přepravkách v nižších vrstvách. Nejhorším nápadem je nechat brambory uskladněné v pytli.

Po celou zimu myslet musíme také na psí mazlíčky. Zejména pokud váš pes žije trvale venku, musíte si uvědomit, že v zimě vydává mnohem více energie k tomu, aby se zahřál. Je proto nutné zvýšit mu přiměřeně krmné dávky. V tomto období jsou více než jindy pro krmení vhodné kvalitní suché granule, které nezmrznou. Zateplená bouda, do které nefouká je samozřejmostí. Zapomínat nesmíme ani na misku s vodou, ta ovšem může v zimě rychle zamrzat. Je proto nutné ji několikrát denně kontrolovat a vodu pravidelně měnit.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…