Kupujete kamna? Pozor na digestoř!

13. 01. 2022

Kupujete kamna? Pozor na digestoř!

V moderních domech je dnes velkým trendem otevřené propojení  kuchyně s obývacím pokojem. O praktičnosti takového řešení by se přitom dalo dlouze diskutovat.

Nejmenší nepříjemností při tom může být například ječící mixér v kuchyňském koutu ve chvíli, kdy v obývací části sledujete v televizi svůj oblíbený pořad. Velice často opomíjeným a podceňovaným problémem je umístění krbu, krbové vložky nebo kamen do obývacího pokoje, jehož součástí je i kuchyňský kout s digestoří. Mnozí totiž netuší, že taková kombinace muže být životu nebezpečná. Proč?

Není třeba vysvětlovat, že zplodiny z kamen odcházejí z domu komínem. Ne každý si ovšem uvědomuje, že k hoření kamna nasávají vzduch a tak vlastně vniká v místnosti s kamny mírný podtlak. Ten je vyrovnáván tím, že je do místnosti nasáván vzduch zpravidla netěsnostmi okolo oken a dveří.  To se starými dřevěnými okny v minulosti nebyl problém, ty těsnily velice špatně. Moderní okna ovšem těsní dokonale a tak do místnosti zvenčí proniká vzduchu jen opravdové minimum.  Pokud pouze topíte v kamnech, nemusí to být nikterak závažný problém. Jestliže však ve stejné místnosti zapnete digestoř, která rovněž odsává vzduch, situace se může razantně změnit. Podtlak v místnosti může vzrůst natolik, že se vzduch začne zpět přisávat tam, kde je odpor nejmenší, tedy komínem. Tím vlastně obrátíte tah kamen a do pokoje je nasáván jedovatý oxid uhelnatý.  Jak tomu zabránit?

Při projektování nového domu je nejlépe s tím již počítat a do stavby zahrnout například kamna nebo krbovou vložku s venkovním nasáváním vzduchu. Ve starších domech však taková úprava vyžaduje poměrně složité stavební úpravy, někdy může být prakticky nemožná. Často je pak doporučováno ve chvíli kdy topíte v kamnech a zároveň používáte digestoř, pootevřít okna na tzv. mikroklima, aby mohl být do místnosti přisáván vzduch. To je však velice nebezpečné. Člověk je tvor chybující a jednoho dne se dozajista stane, že okna zapomenete pootevřít a následky mohou být nedozírné.

Chcete-li používat klasická krbová kamna bez venkovního přisávání v místnosti s digestoří, bezpečné řešení je pouze jedno. Použijte cirkulační digestoř, která vzduch neodsává, ale cirkuluje přes filtry a vrací jej zpět do místnosti. A možná ani nebudete muset pořizovat novou digestoř. Recirkulační režim totiž umožňuje většina moderních digestoří. Zpravidla stačí ve stávající digestoři překlopit klapku, která přesměruje proudění vzduchu a do digestoře osadit uhlíkové filtry. Vzduch je pak nasáván přes pachové filtry a pročištěný se vrací zpět do místnosti. Nevýhodou sice je, že filtry je nutné pravidelně měnit, ale bezpečí vaše i vaší rodiny by mělo být vždy na prvním místě.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

S HECHT do Dakaru

S HECHT do Dakaru

20. 01. 2022

O výhodách akumulátorového nářadí jsme již psali několikrát. Ovšem když jsme psali, že s ním bez omezení délkou…

Kupujete kamna? Pozor na digestoř!

Kupujete kamna? Pozor na digestoř!

13. 01. 2022

V moderních domech je dnes velkým trendem otevřené propojení  kuchyně s obývacím pokojem. O praktičnosti takového…

Vývoj akumulátorové techniky

Vývoj akumulátorové techniky

12. 01. 2022

Pokrok v konstrukci akumulátorů umožnil v posledních letech jejich využití i v oblastech, ve kterých by ještě před pár…

Proč se stromy v zimě natírají bílou barvou?

Proč se stromy v zimě natírají bílou barvou?

05. 01. 2022

Také jste si všimli, že v některých sadech mají stromy kmeny natřené bílou barvou a vrtá vám hlavou, k čemu je to dobré?