Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za dveřmi. Nadcházející vánoční atmosféru tak snad přinese vůně vánočního cukroví a čerstvého jehličí z vánoční výzdoby. Ve městech se postupně otevírají vánoční trhy a začíná i prodej vánočních stromků. Kdy je však nejlepší čas stromek koupit a jak jej do Vánoc uskladnit?

Vydat se pro stromek do lesa se nemusí vyplatit. V předvánočním období lesníci posilují hlídky a pokuta může zloděje vyjít až na 15 000 Kč. Navíc lesníci stromky opatřují páchnoucím postřikem, který není možné odstranit a doma v teple se nepříjemně „rozvoní“ po celém bytě.

Stromky u prodejců pocházejí z plantáží, na kterých jsou pěstované právě za účelem Vánoc. Nejedná se tedy o stromky, které by byly řezané v lese a ničila by se tak příroda. Stromky jsou řezané s přiměřeným předstihem, aby se včas dostaly na trh, a zároveň vydržely bez potíží po celé svátky. Není proto žádný důvod s nákupem stromku čekat na poslední chvíli. 
Pokud stromek zakoupíte s předstihem, zpravidla máte větší možnost výběru, než když budete vybírat stromek z přepraných zbytků těsně před Vánocemi. Navíc se můžete doma o stromek postarat tak, aby vám vydržel déle.

Doma stromek dejte do chladu a do tmy. Rozhodně by neměl být na balkónu, kam se přes den opírá slunce. Ideální je například nevytápěný sklep. Kmen stromku dole mírně seřízněte a postavte jej do vody. Čerstvým řezem bude stromek vodu lépe nasávat, klidně jej můžete ponořit až pod spodní větve. Dobu zasychání můžete také oddálit tím, že do vody přidáte speciální výživu. Tuto výživu pak můžete stromku přidat i do speciálního stojanu v době, kdy jej máte ozdobený doma.


Výživa pro stromky a stojan s nádobou na vodu

Kdy stromek ozdobit?

Dnes není nic výjimečného, že se v některých rodinách stromek zdobí i týden před štědrým dnem. Podle tradice by se však měl zdobit 24. 12. dopoledne. V minulosti bylo zdobení stromku součástí štědrého dne a zúčastnila se ho celá rodina. Zdobení byl zkrátka sváteční obřad. Dnes bohužel mnoho lidí zdobí stromek mezi vánočním shonem, když na to právě mají čas. Často se stromek strojí dříve také proto, že se děti nemohou dočkat. Ovšem čím dříve stromek přenesete do tepla, tím dříve začne zasychat.

Stromek by se podle tradice měl odstrojit na Tři krále, tedy 6 ledna. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…