Kde je původ tradice zdobení vánočních stromků?

26. 11. 2021

Kde je původ tradice zdobení vánočních stromků?

Tento víkend již začíná Advent, a tak si v neděli zapálíme první svíčku. Víte však, jaký je vlastně původ Vánoc? Napoví sám název tohoto svátku.

Vánoce jsou počeštěným názvem původně německého slova wāhnachten (dnes Weihnachten). Jednalo se o starobylý pohanský svátek, při kterém naši předkové slavili slunovrat. I když v době slunovratu zima v podstatě začíná, prodlužující se dny dávají tušit, že se zima brzy opět dobere svého konce, přijdou teplejší dny vhodné pro pěstování plodin a společně s nimi úroda a hojnost. Různé kultury si to vždy vysvětlovaly jako přízeň svých bohů, což byl důvod k oslavám.
V Evropě se však tento svátek s příchodem křesťanství stal svátkem, kdy se oslavuje narození Krista. Jelikož není známo, kdy se Ježíš narodil, církev to využila tak, že jeho narození přiřadila na svátek, který byl mezi pohany tak hluboce zakořeněn, že jej nebylo možné nijak zakázat či zrušit. Nakonec to bylo jednodušší i proto, že pohané v těchto dnech oslavovali návrat, respektive opětovné zrození slunce, proto tento svátek propojit se zrozením Ježíše bylo snazší. Z původně pohanské oslavy se tak stal jeden z nejdůležitějších ryze křesťanských svátků.

A jak je to tedy se zdobením vánočních stromků?

Při oslavě slunovratu se lidé scházeli venku okolo stále zelených stromů, které pro ně byly symbolem života. Na tyto stromy věšeli ovoce, různě je zdobili. A tato tradice se přenesla i do současných Vánoc, snad jen s tím rozdílem, že dnes stromky většinou zdobíme ve svých domovech, kde je přeci jen tepleji a pohodlněji. Zelený stromek tedy patří k oslavě vánočních svátků déle než Vánoce samotné.

Návrat k tradicím

Zdobení stromku je tedy oslavou života, proto by se mělo jednat o živý strom. Dnes je v mnoha rodinách nahrazován umělým, často je to zdůvodňováno tak, že se tím šetří příroda. To však může být zčásti pravda jen v případě, že se nevydáte loupit stromek do lesa. Původ stromků na tržištích je totiž z plantáží, kde byly pro tento účel speciálně vypěstované, podobně jako řezané květiny, které si dáváme do vázy. Stromek na plantáži rostl několik let, a po celou dobu produkoval kyslík. Ten plastový byl vyroben z toxických látek v továrně, která pro jeho výrobu spálila mnoho energie. A zatímco klasický vánoční stromek může skončit například v kompostárně, a vrátí se tak do přírody ve formě živin, až doslouží ten plastový, poputuje jako toxický odpad na skládku nebo do spalovny.

 

A jak se takový stromek dostane z plantáže až k vám?

 

Autor: PST

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…