Je pro vás výhodné pěstovat si vlastní sazenice?

26. 01. 2017

Je pro vás výhodné pěstovat si vlastní sazenice?

PORADÍME VÁM 3 JEDNODUCHÉ A LEVNÉ ZPŮSOBY

Pokud jste jako většina zahrádkářů, pak už začátkem února cítíte, že jaro se blíží a začínáte hloubat nad tím, co všechno v příští sezóně chcete vypěstovat. Je čas na přípravu, a tak vyrážíte do obchodu pro semínka.

Kupujete spoustu sáčků s krásnými barevnými fotkami a utratíte spoustu peněz. Pak je buď nestačíte včas vyset nebo s tím, co vyroste nejste moc spokojeni. Skončí to tak, že v dubnu musíte koupit sazenice. Všechny ale stejně neseženete a ty co koupíte, pořádně provětrají vaši peněženku.
Co s tím? Poradíme vám, které sazenice se vám vyplatí pěstovat a jak si je vypěstovat jednoduše a levně.

 Co se nevyplatí? Určitě se vám nevyplatí

 • pěstovat si sazenice, kterých potřebujete jen pár kousků, protože sáček semen bývá dražší než několik sazenic
 • pěstovat sazenice rostlin, které mají velmi drobné semeno.  Zjistíte to, když dolní okraj sáčku se semeny lehce promnete v ruce a skoro nic necítíte. Tyto rostliny se musí několikrát přepichovat a to je velice pracné a zdlouhavé.
 • kupovat semena nebo sazenice rostlin, které pěstujete a tvoří vlastní semena nebo se hojně rozrůstají
 • pěstovat sazenice, na které ve vašich podmínkách nemáte dost světla nebo tepla

 

Co se naopak vyplatí?

 • Pokud chcete začít pěstovat rostliny, se kterými nemáte zkušenost, kupte si jednu sazenici a zkuste jak se jí u vás daří. Pokud zjistíte, že je pro vaši zahradu vhodná, můžete si příští rok vypěstovat sazenice sami
 • Pěstovat sazenice, kterých potřebujete hodně
 • Pěstovat sazenice které mají velké semena
 • Pěstovat sazenice které jsou drahé

Prvním, všeobecně známým, způsobem pěstování sazenic jsou truhlíky za oknem a květináče v chodbě nebo na verandě.

 • Už po polovině února můžete začít vysévat rajčata, papriku a bazalku. Volte druhy, které u vás spolehlivě plodí a netrpí plísněmi. Dobře klíčí na okením parapetu nad topením, tam ale potřebují denně zalévat.
 • Zahradní substráty jsou drahé, a tak se vám vyplatí na podzim si někam do dílny nebo garáže odložit nádobu s dobrou zahradní zeminou. Nechte ji dobře vyschnout, aby nezplesnivěla. Zeminu na výsevy nehnojte a přesijte ji na co nejjemnějším sítu, třeba na starším drátěném kuchyňském cedníku, který si pro tento účel odložíte.        Před výsevem ji pokropte a promíchejte, aby se moc nesypala. Naplňte truhlík nebo květináč po okraj a lehce utlačte.
 • Pokud je semeno drobné, můžete si předem připravit výsevní pásky. Papírovou utěrku nastříhejte na pásky 1,5 cm široké, v rozestupu 2- 4 cm přilepte semena, podle toho jak velké budou sazenice před přesazením do květináčů. V době výsevu pak pásku položte na zeminu v truhlíku, zasypte 1-1,5 cm vysokou vrstvou jemně přesáté zeminy a lehce utlačte do roviny. Klíčící rostliny se vám nebudou se táhnout za světlem, kroutit se ani nebudou slabé a vybledlé. Vy ušetříte piplavou práci s přepichováním, protrháváním a několikerým přesazováním.
 • Pokud se vám do pásků nechce, nasejte semena rovnou do půdy, zasypte a utlačte. Dbejte ale na to, aby byla všechna ve stejné hloubce a ve vhodném rozestupu tak, abyste si ušetřili práci s péčí o výsevy.
 • Rostliny nejprve vystrčí ze země stonek s děložními lístky, pak na nich vyrostou 2-4 další listy, kterým se říká pravé listy. V té době rostliny jsou dost silné aby se při přesazování nepolámaly. Přesazování je výhodnější do hranatých sadbovačů, které můžete vyskládat do malé plastové bedýnky vystlané silným igelitem. Ušetří to místo, usnadní manipulaci a zalévání. Uložte je na světlé místo s pokojovou teplotou. Ven je vysazujte až v době, kdy nehrozí mráz.
 • Vypěstované sazenice můžete zasadit do obdélníkových maltovníků naplněných dobrou zahradní zeminou lehce vyhnojenou kompostem. Umístěte je na balkóně, terase, u zdi domu, zkrátka tam, kde budou mít dost slunce a tepla.

Druhým způsobem je pěstování ve fóliovníku. To je výhodné pokud máte větší zahradu a sazenic potřebujete hodně. Můžete s ním, podle klimatických podmínek a aktuálního počasí, začít od půky března do půlky dubna. Jednoduchý fóliovník se dnes dá snadno pořídit v zahradním obchodě.

 • Můžete ho postavit na trávník, na zem položit palety a pěstební stoly
  udělat z dřevěných koz a obyčejných desek.
 • Na stoly umístíte plastové bedničky s hranatými sadbovači, které naplníte přesátou a lehce navlhčenou dobrou zahradní zeminou. My ji obvykle ji bereme z krtčích hromádek a přeséváme na zednickém sítu.
 • Do sadbovačů vysejte potřebné množství semen, podle velikosti rostlin 2- 7 kusů do jednoho. Ušetříte tak ohýbání, protrhávání, přesazování.
 • Bedničky se sadbovači můžete zalévat z litrové plastové láhve s hadičkou vsazenou do uzávěru. Když sazenice vyklíčí a zesílí, pak rovnou z malé plastové konve, lépe ke kořenům než na list.
 • Vzrostlé sazenice, které mají 2- 4 pravé listy, můžeme přihnojit zákvasem z kopřiv, ten jim dodá potřebný dusík. Snadno ho připravíte, tak, že natrháte plný kbelík kopřiv a zalijete je vodou. Dobré je použít kbelík s víkem a zákvas přikrýt. Podle teploty okolí je hotov za 3-10 dní.
 • Tento způsob pěstování je vhodný pro kedlubny, brokolici, zelí, tuřín, kapustu, ale i pro cukety, patizóny, dýně, většinu bylin a květin, salátů  a všechny rostliny, které ve vašich podmínkách potřebují předpěstování.

Třetím způsobem jak získat sazenice zadarmo, je vypěstovat si je ve volné půdě přímo v zahradě. To můžete snadno udělat z rostlin, které se množí samy.

 • Dělají to tak, že z nich koncem léta spadnou semena do půdy, vyklíčí a přezimují. Na jaře je přesadíte tam, kde je chcete mít. Je to třeba mangold, roketa, salát, kozlíček polníček, měsíček, červená lebeda, brutnák, ale také byliny a květiny, které se množí semenem.
 • Sazenice  můžete získat také rozdělením starších rostlin. Vyplatí se to u jahod, ale i bylin jako máta, meduňka, šalvěj, tymián a jedlých trvalek jako denivky, rozchodník nádherný nebo u jedlých hlíz jako jsou. topinambury a světelný kořen. Oddělené části rostlin přesadíte na vhodné místo a zaléváte, do té doby, než se ujmou a začnou přirůstat.

Pěstování sazenic vám může přinést spoustu radosti z rostlin které vás potěší v předjaří. Pokud ale máte větší zahradu a záměr pěstovat si vlastní zdravé jídlo, pěstováním sazenic svépomocí můžete ušetřit stovky až tisíce korun za semena a sazenice, které byste museli koupit.

Přeju vám příjemné předjarní začátky pěstování     Alena Suchánková

V Růžďce 25.ledna 2017


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…