Jak ušetřit za topení?

09. 12. 2022

Jak ušetřit za topení?

Jak ušetřit za topení? Zima se přihlásila o slovo a mnozí nervózně sledují, jak se jim roztočili elektroměry a plynoměry. Všichni si umíme spočítat, že vytápění domu ukousne největší díl celoročně spotřebované energie, a tak není divu, že na topení se dá ušetřit nejvíc.

Ze všech stran se na nás hrnou nabídky instalace fotovoltaiky a tepelných čerpadel, avšak čekací doby jsou díky nebývalému zájmu velice dlouhé a upřímně řečeno, v mnohých případech instalace těchto systémů mnoho neřeší. Ne každý má totiž dostatečné finanční rezervy, aby si drahé tepelné čerpadlo mohl pořídit a problém nevyřeší ani dotace od státu. Veškerá úspora pak padne na splátky půjčky a po mnoha letech, kdy je čerpadlo splacené, mnohdy vyžaduje další nemalou investici do výměny opotřebovaných částí. Opomenout nesmíme ani případy, kdy firmy zpackaným návrhem systému nainstalují tepelné čerpadlo, které namísto úspory spotřebuje nakonec více elektřiny, než by spálil i ten nejlevnější elektrický kotel. I proto se vyplatí instalaci tepelného čerpadla dobře naplánovat a konzultovat s různými odborníky, abyste nenaletěli některé z firem, jejichž cílem je jen výhodný obchod. Nicméně letos už asi instalaci čerpadla nestihnete a řešení je třeba hledat okamžitě.

 

1. Udržte teplo doma

Prvním krokem je zamezení úniku tepla. Zkontrolujte okna, zda dobře těsní. Moderní plastová okna nechte seřídit, u starších okem pomůže těsnění. Zatěsnění oken však může zejména ve starých objektech přinášet problémy s vysokou vlhkostí a vznikem plísní. V takovém případě nezapomínejte pravidelně větrat. Větrání by mělo být vždy rychlé a intenzívní. Na pár minut otevřete okna do kořán, aby se vyměnil rychle vzduch. Vyhřátý interiér pak nestačí vychladnout a po vyvětrání teplota čerstvého vzduchu v místnosti během chvilky opět stoupne.

Okna můžete ještě více zateplit termoizolační fólií. Skleněná výplň okem je největším tunelem pro únik tepla. Správná fólie může tento únik snížit až o 30%. V létě může naopak udržet horko venku a doma bude příjemný chládek.


Schovat nevzhledný radiátor za záclonu nebo závěs je dnes drahý luxus...

Upravte záclony a závěsy nad radiátory. Pokud máte radiátor schovaný za záclonou, doslova topíte pánu bohu do oken. Teplý vzduch od radiátoru se rovnou ochlazuje od studeného okna. Jenže záclonu nestačí jen zkrátit, aby končila nad radiátorem. I v takovém případě velká část stoupajícího teplého vzduchu putuje za záclonu ke studenému oknu. Ideální proto je, připevnit záclonu přímo na okenní rám, podobně jak to měly naše prababičky. Při troše fantazie a šikovnosti může být takové umístění záclony i pěkné.. Takto umístěná záclona pak slouží jako další izolační vrstva.


Vzpomínáte na okna našich babiček?

 

2. Kombinujte způsob topení

Provoz elektrického nebo plynového topení se dnes může značně prodražit. Jednou z nejlevnějších alternativ je stále topení dřevem. Jestliže máte doma kamna, krb, nebo krbovou vložku, snažte se je využívat jak jen to je možné. Termostat na kotli nastavte tak, aby v době vaší nepřítomnosti udržoval teplotu mezi 18 – 19 °C. Nastavení nižší teploty by nemělo smysl, protože na vytopení vychladlého domu byste spotřebovali zbytečně moc energie.

Naučte se topit správně. Rozpálit kamna na nejvyšší výkon ihned po příchodu domů sice dům během krátké chvíle vyhřeje, ale teploměr vzápětí vystřelí nahoru tak vysoko, že budete muset vyvětrat. Vaše tělo si rychle zvykne na vyšší teplotu a budete mít nutkání zbytečně přetápět. Ideální proto je, nechat kamna rozhořet a pak je přiškrtit na požadovaný výkon. Teplota doma sice bude stoupat pomaleji, ale nebudete mít přetopeno a ušetříte i hodně dřeva.

Dostaňte teplo od kamen nebo krbu do všech místností. Nejjednodušší je nechat doma otevřené všechny dveře. Chcete li však mít například klid na práci v pracovně, zvažte instalaci tepelného ventilátoru. Je-li místnost s kamny a pracovna oddělena jen zdí, stačí ve zdi pod stropem (teplý vzduch se drží nahoře) nechat udělat otvor, do kterého zabudujete například koupelnový ventilátor. Ten můžete spínat buď ručně vypínačem, nebo pomocí termostatu. Takováto instalace je poměrně snadná a levná. Ventilátor nažene teplý vzduch do pracovny.  Výkon výměny vzduchu zvýšíte tím, když další průduch ve zdi uděláte i nad podlahou, aby se mohl studený vzduch z pracovny vracet zpět do místnosti s kamny.

Máte-li krbovou vložku bez výměníku, i tou je poměrně snadné vytápět celý dům. Nad krbovou vložkou se mezi obezděným kouřovodem hromadí spousta horkého vzduchu, který je obvykle pomocí okénka s mřížkou pouštěn do místnosti. Ten je však v mnoha případech poměrně snadné rozvést do celého domu. Řešením může být instalace tepelně spínaného ventilátoru. Ideální je jeho umístění například na půdě. Horký vzduch od obezděného kouřovodu přivedete do ventilátoru a od něj jej můžete na půdě stropem rozvádět do všech místností. Pro rozvod použijete například tepelně izolované flexibilní hadice. Vše pak funguje zcela automaticky. Jakmile horký vzduch vystoupá do ventilátoru, sepne v něm termostat a začne teplo rozhánět do všech místností. Když oheň vyhasne, termostat se rozpojí a ventilátor vypne. Oproti tepelnému výměníku má rozvod horkého vzduchu jednu podstatnou výhodu – zatímco při výpadku elektřiny může dojít k poškození tepelného výměníku a vy tak musíte přestat topit, nebo míz záložní zdroj elektřiny, u ventilátoru poškození nehrozí. Můžete klidně topit dál, jen s tím, že teplo nebude rozváděno po celém domě.

 

…a ušetřit lze ještě víc!

Máte elektrickou troubu? A víte, že průměrný příkon elektrické trouby je 3000 W? Současná zastropovaná sazba elektřiny je 6 Kč za spotřebovanou kWh. V praxi to znamená, že zařízení, které spotřebovává 1000 W vás každou hodinu provozu vyjde na 6 Kč. Upéct si v troubě k obědu 2 kuřecí stehna je tedy velké plýtvání, když stejně dobře je lze upéct v malé elektrické remosce, která má příkon často i nižší než 500 W. Tedy minimálně 6x nižší, než elektrická trouba.

Naučte se používat tlakový hrnec – tzv. „papiňák“. Vaření také spotřebuje mnoho energie. Je jedno jestli vaříte na elektřině nebo plynu, cena energie dnes jistě činí kromě spotřebovaných surovin celkem poměrnou část nákladů na vaření. Například takové maso na dobrý guláš by se mělo dusit až 2 hodiny, aby bylo měkké. Víte, že v tlakovém hrnci bude stejně měkké už za 20 minut? Ušetříte čas ale i spoustu energie...


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…