Darujte přátelům jmelí!

Darujte přátelům jmelí!

Jmelí již tradičně patří k Vánočním svátkům. Zavěšená větvička by tedy neměla chybět v žádné domácnosti. Mnoho lidí si ji proto kupuje, ovšem netuší, že zakoupená větvička jim žádné štěstí nepřinese!  Štěstí se koupit nedá, štěstí vám přinese pouze větvička darovaná. Jaké další legendy a tradice se ke jmelí vztahují?

 

Darované jmelí, pokud jej doma zavěsíte, vám přinese štěstí, lásku, i ochranu před nemocemi. Zlaté jmelí pak přináší i bohatství, ale pozor, nesmí se jednat o jmelí uměle obarvené, ale o jmelí zlaté (žluté) přírodně.

Podle jedné ze starých křesťanských legend bylo jmelí kdysi velkým stromem. Z jeho dřeva Josef vyrobil kolébku pro malého Ježíška a ze stejného stromu pocházelo prý i dřevo na kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Strom pak hanbou seschl na malé keříky, které jsou živeny jinými stromy stejně jako žijí věřící z Kristova těla. Větvičky keře pak podle legendy podobně jako Ježíš přinášejí lidem lásku a dobro.

Jmelí je odpradávna rostlina, která je spojována s mnoha tradicemi. Už pohané jej považovali za symbol života, který má chránit a přinášet štěstí. Snad i právě díky lepivým plodům se věřilo, že má sílu držet pevné rodinné svazky. V Evropě ženy věřily, že větvička jmelí, kterou mají u sebe, jim dopomůže k otěhotnění; paradoxně indiánské ženy u sebe jmelí mívaly z naprosto opačných důvodů – jako antikoncepci.

Staří Keltové jmelí přisuzovali magickou moc, díky které mohli jmelím vyhánět zlé duchy a démony. Řekové zase jmelí přisuzovali schopnost otevřít bránu k Hádovi do říše mrtvých.

Jmelí je součástí takřka všech kultur již několik tisíců let. Již ve starověku jej římští i řečtí lékaři doporučovali pro různé použití. V průběhu staletí pak bylo hojně používáno například k léčbě oparů, sleziny, při mrtvici nebo epilepsii. Některé účinné látky získávané ze jmelí se i dnes využívají například při zánětech nervů, kloubů, ke zpomalení srdečního pulzu. Zjištěny byly i dobré účinky na zlepšení imunitní reakce nemocných AIDS.

Jmelí je sice léčivou bylinou, ale zároveň rostlinou poměrně silně jedovatou (nejjedovatější je jmelí rostoucí na topolech, a proto se ve farmacii nepoužívá). Požití několika bobulí jmelí údajně většinou nemá na zdravý organismus dospělého člověka negativní účinek, ale raději se informujte a v případě požití ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Nicméně existují záznamy o kómatu a smrti ve spojení s požitím velké dávky plodů nebo částí rostliny. Pokud by bobule nebo jiné části rostliny pozřely děti, vyhledejte ihned pomoc lékaře. Vyloženě nebezpečné může být jmelí pro kojence. Vzhledem k tomu, že jmelí je schopno vyvolávat děložní stahy, zakoupeného léku z jmelí by se měly vyvarovat těhotné ženy. Jakémukoliv používání jmelí jako zakoupeného léku musí předcházet konzultace s lékařem.

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak spolehlivě zadřít motor?

Jak spolehlivě zadřít motor?

18. 01. 2021

Opravdu víte, jak správně namíchat a uskladnit palivo pro dvoutakní motory?

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

08. 01. 2021

Do jara sice zbývá ještě několik týdnů, přesto je právě nyní nejvyšší čas připravit zahradní techniky na sezónu. Máte…

Jak sestavit infrasaunu?

Jak sestavit infrasaunu?

05. 01. 2021

Pokud zvažujete pořízení vlastní infrasauny, možná váháte, zda ji zvládnete sami postavit. Sauna bude doručena jako…