Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které prodejci v předvánočním období nabízejí zpravidla pocházejí z plantáží, na kterých byly vypěstované právě za účelem Vánoc, proto nikoho nemusí trápit vědomí, že by se řezáním stromků poškozovala příroda. 

Stromky z plantáží jsou většinou pěkně pravidelně rostlé a pokud zamíříte na trh s prodejem stromků včas, můžete si vybrat ten nejkrásnější. Jenže když v předvánočním shonu nákup stromku odkládáte na poslední chvíli, může se vám stát, že výběr stromků bude omezený na poslední přebrané kusy, které nemusí zcela odpovídat vašim představám. Co v takovém případě dělat? 

Je to už pár desetiletí, co jsem se naučil od prastrýce šikovný trik, který ho naučil jeho děda. V dobách, kdy byly Vánoce takové, jako je známe z obrázků pana Lady nebylo zvykem stromečky kupovat, ale na vesnicích se pro ně běžně chodilo do lesa. Někdo se dohodl s hajným a ten mu určil, který stromeček si může vzít, jiný se do lesa vypravil potají pod rouškou noci. To už dnes naštěstí možné není, protože stromky v lese jsou opatřené postřikem, který v teple namísto vůně jehličí zamoří domov nesnesitelným zápachem. Navíc se nevyplatí ani riskovat pokutu v případě přistižení. Ať tak nebo tak, zkrátka v minulosti stromky řezané v lese nebyly tak krásně rostlé, jako stromky z plantáží, a tak naši předkové využívali šikovný trik, jak stromek dodatečně upravit. 

Takový stromek z lesa mohl mít ve spodní části větve hustě rostlé, zatím co na vrchní polovině tu a tam nějaká větev chyběla, jindy byla větev pokřivená, slabá nebo opelichaná. Prastrýc nejprve opatrně odřezal přebývající větve se spodní části tak, aby stromek prosvětlil a zachoval jednotlivá patra větví v řadách po obvodu. Pak přišel na řadu nebozez. Z vrchní části odstranil nepěkné větve a namísto nich nebozezem navrtal díry. Větve, které vyřezal ze spodní části zkrátil, vnitřní konce seřízl do špičky a zapíchal do otvorů, které nebozezem vyvrtal do kmene. Při tom dbal, aby se délka větví směrem vzhůru postupně zkracovala tak, aby tvar stromku připomínal kužel. 

Každý se pak divil, kde se mu podařilo sehnat tak dokonale pravidelně rostlý stromek. 

Dnes asi nebudete vrtat díry do kmene nebozezem, ale použijete vrtačku, ale tento trik lze stále použít, pokud chcete stromek vylepšit. A pokud na poslední chvíli seženete jen stromeček, který není úplně dokonalý, takto z něho snadno vytvoříte stromeček, který vám bude každý závidět. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!