Budete v zimě posilovat s hrablem??

07. 11. 2019

Budete v zimě posilovat s hrablem??

I když podle sdělení meteorologů letos asi Martin na bílém koni nedorazí, nemusíme se nechat sněhovou nadílkou později zaskočit. 

Jednoho dne ráno otevřete dveře a za nimi bude třeba půl metru sněhu. Spěcháte do práce, ale musíte se nejprve chopit hrabla a proházet cestu. Při tom neustále kontrolujete čas a počítáte, o kolik minut později do práce dorazíte...

Podobný scénář asi zažil každý, kdo se musí starat o nějakou nemovitost. Průchozí cestičku od dveří hrablem asi prohrnete snadno. Proházet široký chodník před domem nebo cestu od garáže k silnici už může být pořádná dřina. V takovém případě asi není zcela od věci začít uvažovat o sněhové fréze.  

Jak se v nabídce fréz orientovat?

Jestliže vybíráte sněhovou frézu poprvé, termíny jako jednostupňová nebo dvoustupňová fréza vám asi mnoho neřeknou. Přitom konstrukce jednostupňové a dvoustupňové frézy je odlišná.

Zpomalený náhled funkce jednostupňové frézy

Jednostupňová fréza je vybavena rychle rotujícími šnekovými lopatkami, které naberou sníh a vymetou jej ven z frézy nastaveným směrem. Lopatky bývají na okraji opatřeny lamelami z gumy, nebo měkčeného plastu, proto dokážou odházet prakticky veškerý sníh až na podklad. Lamely jsou přitom k podkladu šetrné, není tedy třeba se obávat, že by fréza například poškodila drahou dlažbu. Díky této jednoduché konstrukci jsou jednostupňové frézy spolehlivé, lehké a snadno se s nimi manipuluje, i když nemají motorový pojezd. Nejčastěji jsou konstruovány jako elektrické, akumulátorové, setkáte se ale i s jednostupňovými frézami poháněnými spalovacím motorem. Hodí se na odklízení čerstvě napadaného sněhu, s ušlapaným hutným sněhem si ovšem neporadí.

Dvoustupňová sněhová fréza

Dvoustupňové frézy jsou robustní stroje. Jak se dá z označení tušit, o úklid sněhu se starají hned dva stupně. První stupeň je ocelový ozubený šnek, který ukusuje sníh a hrne jej ke středu. Zde se nachází stupeň druhý, který tvoří rychle rotující ocelové lopatky. Ty sníh ještě více podrtí a vymetou jej komínem ven. Otočný komín pak díky své konstrukci umožní nastavit směr a vzdálenost odhozu sněhu.  Ocelové nože šneku si poradí i s udusaným sněhem s kusy ledu. Konstrukce ovšem neumožní očistit povrch tak dokonale jako měkčená lamela na lopatkách jednostupňové frézy. Ovšem s dvoustupňovou frézou se můžete směle pustit i do hlubokého sněhu, s kterým by si jednostupňový stroj neporadil. K pohonu pak bývá zpravidla použit výkonný čtyřtaktní motor.

Dvoustupňové frézy jsou robustní, proto bývají vybaveny pojezdem. Lépe vybavené stroje mají dokonce i několik rychlostí vpřed i vzad. V horských podmínkách je možné kola navíc vybavit i sněhovými řetězy, případně rovnou pořídit frézu s pásy.

Při výběru frézy je důležité zohlednit i pohon a výbavu stroje. Pro úklid menších ploch čerstvě napadaného sněhu se hodí jednostupňové frézy s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem. Nemusí se složitě startovat, mají jednoduchou údržbu, v případě elektrické frézy je však nutné pamatovat na dostupnost elektrické sítě.

Pro úklid větších ploch raději sáhneme po dvoustupňové motorové fréze. Ta může být vybavena dalšími vymoženostmi, které podstatně ulehčí práci. Pokud neplánujete uklízet plochu o rozloze parkoviště, asi vám nebude příliš vadit, že ne všechny ovládací prvky jsou dostupné přímo z panelu na řídítkách. Jestliže uklízíte opravdu velkou plochu, rychle doceníte například ovládání nastavení komínu přímo z místa obsluhy. Dalšími vymoženostmi jsou pak například vyhřívané rukojeti, elektrický startér nebo světlomet. Komfort při manipulaci zvyšuje vícestupňová převodovka pojezdu, která umožní rychlost přizpůsobit i kvalitě a hloubce sněhu.

 

Autor: PST

 

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…