Znáte špalíkovač? Připraví palivové dřevo během pár vteřin!

18. 01. 2024

Znáte špalíkovač?  Připraví palivové dřevo během pár vteřin!

Stoupající ceny energií nás nutí často hledat alternativní způsoby vytápění. A v současnosti je nejlevnější možností topit dřevem. I když to není tak jednoduché, jako otočení termostatu u plynového nebo elektrického kotle, úspora může být i více než poloviční.

A za určitých okolností je možné topit i zcela zadarmo. Věděli jste například, že lesní zákon uvádí, že je možné v lese sbírat větve či vršky stromů, které jsou suché a volně leží na půdě či v podrostu a jejich nejširší konec bez kůry nesmí přesáhnout průměr 7 cm? Přesto je asi lepší, bez ohledu na zákon, domluvit se raději s majitelem lesa, vyhnete se tak nejasnostem a případným potížím.  Je dokonce možné, že vám dovolí zdarma nebo za drobný peníz z lesa odnášet i jiné suché dřevo.

Další problém však nastane ve chvíli, kdy dřevo dopravíte domů.  Takto slabé větve hoří poměrně rychle, a tak je nutné více přikládat a větví si připravit větší množství. Řezat je s pilou jeden špalík po druhém by ale byla nekonečná práce. A právě zde přichází ke slovu špalíkovač!

HECHT 6645 je stroj, který zvládne větve a kulatiny do průměru 12 cm naštípat neuvěřitelnou rychlostí až 690 špalíků za minutu na kusy dlouhé 10 až 22 cm. Délka špalků i rychlost štípání se při tom odvíjí zejména od tvrdosti štípaného dřeva. 
Kulatina je štípána šesti ocelovými noži (vždy dvojice proti sobě) a při rychlosti 230 otáček za minutu je naporcována třímetrová větev rychleji, než se stačíte sehnout pro další.

Asi jen těžko je možné odhadnout, jak dlouho by se řezalo 690 špalků pilou, ale s jistotou můžeme tvrdit, že to bude několikanásobně déle než 1 minuta. V tomto ohledu je tedy špalíkovač nepřekonatelným pomocníkem.

V případě HECHT 6645 se o dostatečný výkon stará spalovací motor Ducar 457 ccm OHV o výkonu 15 HP s elektrickým startérem. Součástí je i 120 litrový vak na zachytávání špalíků. Snadnou manipulaci umožní velká pojezdová kola a možnost zapřažení pomocí oje třeba za čtyřkolku.

Se špalíkovačem si naplníte dřevník na celou zimu během okamžiku s minimální námahou. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!