Zbavte zahradu klíšťat!

20. 05. 2021

Zbavte zahradu klíšťat!

Klíšťata vyženete ze zahrady i podomácku vyrobeným postřikem. K tomu, aby byl jeho účinek co nejlepší, je však nutné dodržovat několik zásad.

Asi není třeba zdůrazňovat, že infikované klíště může být opravdovou hrozbou. Přestože většina z nás se před výpravou do lesa nastříká nějakým repelentem, aby se před klíšťaty chránila, nezřídka zapomínáme, že klíšťata se mohou vyskytovat i v našich zahradách.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, nejúčinnější obranou je proto její pravidelné sečení. Ovšem nelze předpokládat, že by se někdo spokojil se zahradou, která bude vypadat jako fotbalové hřiště bez dalších rostlin, keřů a stromů.  V běžné zahradě najdeme nějaký ten květinový nebo zeleninový záhon, živý plot nebo okrasný keř. Vyšší hustý porost poskytuje klíšťatům přesně to, co potřebují - stín a vlhkost. Skvělým útočištěm pro klíšťata může být i hromada listí nebo kompost. Bohužel zejména dětem budeme těžko vysvětlovat, že se při hraní v zahradě mají některým místům vyhýbat. Proto je důležité udělat v zahradě jistá opatření.

Pokud myslíte na ptactvo, ale i hmyz a další „havěť“, a proto jste část zahrady ponechali divokou, oddělte ji od zbytku zahrady plůtkem, který zabrání dětem a pejskovi v přístupu. „Havěť“ tak nebude rušena a děti ani domácí mazlíček si odtud nepřinesou klíště.

Vysaďte v zahradě rostliny, které klíšťatům nevoní. Mezi takové patří například levandule, která nám lidem naopak voní příjemně, ale odpuzuje například i komáry. Mezi další rostliny, jež odpuzují klíšťata, patří například česnek, rozmarýn nebo máta – ty můžete strategicky rozsadit i v květinových záhonech. Využití najdou následně i v kuchyni. Na mátu však pozor, rychle se rozrůstá a může zaplevelit celý záhon. Klíšťata dobře vyženou i kopretiny stračkolisté, které působí jako přírodní insekticid.

Kompost a listí nepatří jen tak na hromadu, ale do kompostéru. Ten si dnes můžete zakoupit již hotový.  Spolehlivě zamezí přístupu dětí a domácích mazlíčků ke kompostu, zároveň v takovém kompostéru vzniká prostředí, které na jedné straně urychlí proces kompostování, na straně druhé takové prostředí není po klíšťata atraktivní.

Na trhu lze zakoupit i řadu chemických postřiků, které klíště hubí, nebo odpuzuje. Patříte-li k těm, kteří se chemii v zahradě raději vyhýbají, můžete zkusit vyrobit postřik z domácích ingrediencí:

Najemno nakrájíme několik stroužků česneku a necháme je louhovat 24 hodin v rostlinném oleji. Výluh důkladně přecedíme, aby nám česnek neucpal postřikovač. Rozmícháme jej ve vodě s kapkou saponátu. Zde je třeba trošku experimentovat s vhodnou koncentrací, protože různé odrůdy česneku mohou mít různou sílu. Postřik proto nejprve raději vyzkoušejte jen v malé části zahrady, abyste měli jistotu, že neuškodí rostlinám.

Přes veškerá opatření však nikdy nebude jisté, že klíště vaši zahradu nenavštíví. Proto je vhodné zvážit použití i repelentů a očkování.

Autor: PST

 

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Umíte správně grilovat?

Umíte správně grilovat?

22. 07. 2021

Při grilování dělají někteří lidé zbytečné chyby, které do jisté míry mohou znehodnotit výsledek jejich snažení. Pojďme…

Jak se zbavit mravenců?

Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a…