Zazimujte zahradní jezírko: Postup krok za krokem

27. 10. 2023

Zazimujte zahradní jezírko: Postup krok za krokem

Zahradní jezírko představuje krásný a uklidňující prvek v každé zahradě. Po většinu roku poskytuje nejen vizuální potěšení, zlepšuje v zahradě mikroklima a zároveň slouží jako pítko pro mnoho užitečných živočichů. Na zimu jej však musíme důkladně připravit.

Prvním krokem je odstranění opadaného listí a ostatních organických zbytků. Pokud by klesly ke dnu a začaly se rozkládat, v jezírku by se vytvářely plyny, které by mohly ublížit rostlinám a rybám. Listí je proto nutné odstraňovat průběžně, u menších jezírek si můžete částečně pomoci tak, že je na zimu zakryjete pletivem. 

Postarejte se o rostliny. Některé rostliny bude možná nutné přenést do nádob do sklepa, kde nemrzne. Lekníny, které jsou zakořeněné v dostatečné hloubce kde voda nezamrzá zvládnou přezimovat i v jezírku. Je však důležité z rostlin odstranit staré listy, aby ve vodě nezahnívaly. 

Teplomilné ryby budete muset také na zimu přemístit do nádrží v zateplených prostorách, mnoho druhů však v jezírku zvládne přezimovat. Podmínkou však je, že jezírko musí být dostatečně hluboké, aby mohly přezimovat u dna, kde je voda teplejší a také je nutné jim zajistit neustálý přístup kyslíku. V zimě proto bude nutné v ledu udržovat neustále otvor, nebo jezírko vybavit speciálním vzduchováním. Za slunečných dnů pomůže v jezírku černý plovák, který se na slunci rozehřeje a bude kolem sebe led rozpouštět. 

Jakmile klesne teplota vody pod 8 °C, přestaňte ryby krmit. Ryby již potravu přestaly přijímat a zahnívající krmivo by zhoršovalo kvalitu vody. 

Při prvních mrazech také zazimujte všechny technologie, jako jsou čerpadla a filtrace. Voda by v nich zamrzla a led by je poškodil. Důkladně je vyčistěte, proveďte údržbu a ukliďte je do prostor, kde nemrzne. 

Nakonec dopusťte jezírko na maximální výšku hladiny, aby při zamrznutí led nepoškodil kořeny pobřežních mělce kořenících rostlin. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…