Zazimování bazénu v několika krocích

12. 10. 2023

Zazimování bazénu v několika krocích

V příštích dnech se s námi babí léto definitivně rozloučí, a tak je nejvyšší čas zazimovat venkovní bazény. Již není důvod cokoli odkládat, jinak by mrazy mohly poničit bazén i jeho příslušenství. 

Pokud máte u bazénu skimmer, který nelze jednoduše demontovat, začněte tím, že upustíte z bazénu vodu. Voda nesmí přetékat do skimmeru, pokud by v něm zamrzla, je takřka jisté je by jej led roztrhl. Počítejte také s tím, že v průběhu zimy bude díky srážkám hladina vody v bazénu stoupat, proto při upouštění vytvořte dostatečnou rezervu. Chcete-li mít jistotu, že voda ve skimmeru nezamrzne, nejlepším řešením je odpojit potrubí nebo hadici tak, aby z něho voda mohla volně odtékat a nezůstávala v něm stát. 

Vratné trysky opatřete záslepkami, aby do nich nemohla voda. Důvod je stejný jako u skimmeru: Led by trysky mohl roztrhnout. Jestliže není možné trysky zaslepit, budete muset vodu v bazénu upustit i pod úroveň trysek. Zajistěte, aby žádná voda nezůstala ani v potrubí.  

Při upouštění bazénu je důležité vypustit jen tolik vody, kolik je opravdu nutné. U nadzemních bazénů hmotnost vody zpravidla zajišťuje stabilitu bazénu. Podzemní bazény by zase mohl tlak spodní vody ze srážek bazén poškodit, nebo dokonce vyplavit ze země. Jsou známé případy, kdy spodní voda podzemní bazén ze země vytrhla a ten na ní doslova vyplaval. 

Vypněte a odpojte všechny technologie. Vypusťte vodu z filtrace i dalších zařízení, jako je chlorovač, tepelné čerpadlo apod.  Je-li to možné, přemístěte je do prostor, kde teplota neklesá pod nulu. Často se zapomíná, že voda zůstává stát v čerpadle u filtrace i po té, co vypustíte filtrační nádobu. Voda se při zamrznutí rozpíná a led má takovou sílu, že dokáže roztrhnout i ocelové čerpadlo. 

Vyberte z bazénu všechny nečistoty a do vody přidejte zazimovací prostředek. Ten brání korozním procesům, množení řas a bakterií. Dodržujte pokyny výrobce, je pravděpodobné, že je budete muset v průběhu zimy doplňovat. 

Na zimu zakryjte bazén plachtou, ale dbejte na bezpečnost. V případě podzemních bazénů se snadno může stát, že v zimě plachta zapadá sněhem a bazén se tak stane skrytou a nebezpečnou pastí. Pokud by někdo propadl plachtou, voda pachtu nad ním může tlakem uzavřít a uniknout z takové pasti je téměř nemožné. Proto je důležité bazén zajistit tak, aby k němu nikdo neměl přístup. To platí zejména pro děti, které rády zkoušejí pevnost ledu!

Správné zazimování bazénu vám v příští sezóně ušetří spoustu zbytečných starostí. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…