Zaručeně účinný přírodní prostředek proti mšicím připravíte za 5 minut!

30. 05. 2023

Zaručeně účinný přírodní prostředek proti mšicím připravíte za 5 minut!

V boji proti mšicím a jiným škůdcům na rostlinách hledají zahradníci často přírodní alternativy k chemickým pesticidům. Existuje mnoho doporučovaných přírodních prostředků, které slibují kontrolu mšic, ale jejich účinnost může být nejednoznačná. Nicméně, jeden přírodní prostředek, který si zaslouží naši pozornost, je dřevěný popel rozpuštěný ve vodě. V tomto článku se podíváme na jeho potenciál v boji proti mšicím a jak ho můžete použít ve vaší zahradě.

Při hledání přírodních řešení pro likvidaci mšic se zahradníci často obrací k různým prostředkům, jako jsou bylinky, oleje nebo přípravky na bázi mýdla. Nicméně, i když některé z těchto prostředků mohou mít určitý účinek, jejich účinnost v některých případech nemusí být dostatečná k úplnému odstranění mšic.

Jedním z přírodních prostředků, který se skutečně osvědčil v boji proti mšicím, je obyčejný dřevěný popel. Stačí rozpustit 100 g dřevěného popela ve 2 litrech vody a nechat směs přes noc louhovat. Následně je nutné směs přecedit přes plátno, aby částice popela neucpaly trysku postřikovače. Přidejte kapku biosaponátu nebo jiného přírodního mýdla, které pomůže zvýšit přilnavost postřiku na rostliny.

Pár dní po prvním postřiku uvidíte, že se počet mšic na rostlině výrazně snížil. Po opakovaném postřiku mšice zcela zmizí. Je však důležité si uvědomit, že dřevěný popelový roztok není účinný dlouhodobě, a proto je nutné postřik opakovat, zejména po dešti.

Roztok dřevěného popela je nejen účinným prostředkem proti mšicím, ale také se vyznačuje svou zdravotní nezávadností. Tato vlastnost dělá z tohoto přírodního prostředku ideální volbu pro ošetření zeleniny a dalších plodin, které následně konzumujeme. Může být bez obav použit na různé druhy rostlin, včetně zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, saláty a další.

Zároveň je k přípravě roztoku nutné používat vždy pouze popel z čistého dřeva, které nebylo lakováno, napuštěno mořidlem nebo jinak chemicky ošetřeno. Máte-li gril na dřevěné uhlí, můžete bez obav použít i popel po grilování.

Dalším velice účinným roztokem je výluh z feferonek. Feferonky obsahují kapsaicin, účinně účinně hubí a odpuzuje většinu škůdců včetně mšic. Ovšem při nesprávném dávkování může poškodit i samotné rostliny. Určitě by se neměl používat v době květu a tvorby plodů.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

10. 04. 2024

Plevel - nenáviděný nepřítel každého zahrádkáře. Nejenže kazí vzhled záhonů a chodníků, ale také může zabraňovat růstu…

Co se starým zahradním nábytkem?

Co se starým zahradním nábytkem?

05. 04. 2024

K modernímu domu zahradní nábytek patří. Ať už se jedná o lavičku u domu, nebo sestavu stolu se židlemi a lavicí na…