Vyrobte si zadarmo tekuté hnojivo bez chemie!

25. 05. 2023

Vyrobte si zadarmo tekuté hnojivo bez chemie!

Pokud se zajímáte o ekologické zahradničení a péči o rostliny, možná jste slyšeli o výrobě tzv. jíchy. Jícha je tekuté hnojivo, které se získává fermentací rostlinného materiálu ve vodě. Tento proces vytváří bohatý zdroj živin, který můžete použít pro zalévání zeleniny, květin nebo jiných rostlin ve vaší zahradě. Jak jíchu vyrobit?

Začněte tím, že shromáždíte rostlinný materiál. Můžete použít kopřivy, posekanou trávu ze sekačky, jiné zelené části rostlin nebo jiný rostlinný odpad, který máte k dispozici. Je důležité vybrat rostliny, které nebyly chemicky ošetřeny pesticidy nebo herbicidy, aby se zabránilo přenosu škodlivých látek do jíchy.

  • Nakrájejte nebo nasekejte rostlinný materiál na menší kusy. Tímto způsobem usnadníte rozklad a fermentaci.
  • Naplňte velkou nádobu přibližně z dvou třetin rostlinným materiálem. Mějte na paměti, že se materiál během fermentace rozloží a sníží svůj objem.
  • Přidejte vodu do nádoby tak, aby rostlinný materiál byl zcela ponořený. Voda by měla pokrýt materiál minimálně o 5 cm.
  • Přiklopte nádobu víkem nebo překryjte sítovým krytem, abyste zabránili přístupu létajícího hmyzu.
  • Umístěte nádobu na slunné místo, kde bude teplota kolem 20-30 °C. Tato teplota podporuje rychlejší fermentaci.
  • Pravidelně kontrolujte jíchu a míchejte ji. Měla by být mírně pěnivá a mít charakteristický zápach po kvašení. To znamená, že fermentace probíhá správně. Míchání pomůže rovnoměrně rozložit živiny a urychlí proces.
  • Jíchu nechte kvasit po dobu přibližně 2-3 týdnů. Během tohoto období by se měla vytvořit bohatá tekutina plná živin. Konec kvašení poznáte tak, že se v tekutině přestanou vytvářet bublinky.
  • Po uplynutí 2-3 týdnů přelijte jíchu přes síto nebo plátěnou látku, abyste oddělili pevné částice od tekutiny. Tím získáte čisté tekuté hnojivo.
  • Tekuté hnojivo můžete použít na zalévání rostlin ve vaší zahradě. Jíchu řeďte ve vodě v poměru 1:10 a zalévejte jí rostliny 1x měsíčně.

Pamatujte, že jícha je velmi koncentrované hnojivo, proto je důležité dodržovat doporučené dávkování. Příliš silná koncentrace může spálit kořeny rostlin. Můžete také využít jíchu jako doplněk pro kompostování nebo jako tekuté hnojivo pro rostliny ve skleníku nebo truhlících.

Výroba vlastní jíchy je skvělým způsobem, jak využít přírodní zdroje a poskytnout vašim rostlinám zdravé a živiny bohaté prostředí. Berte však v úvahu, že proces fermentace může mít specifický zápach, a proto je lepší umístit nádobu na vhodné místo v zahradě, daleko od obytných prostor. V

yzkoušejte tuto metodu výroby jíchy a podpořte zdraví a růst vašich rostlin bez použití chemických hnojiv. Ekologické hnojení se jistě výrazně projeví na kvalitě i chuti vypěstované zeleniny.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak ochránit úrodu před nálety špačků?

Jak ochránit úrodu před nálety špačků?

05. 06. 2023

Obraz plných stromů a rostlin zahalených v hojnosti plodů vyvolává pocit radosti a hrdosti v každém pěstiteli. Nicméně,…

Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

05. 06. 2023

Pečování o trávník v letních měsících je klíčové pro udržení jeho zdravého a krásného vzhledu. V období intenzivního…

Perfektní trik na bezpečné česání třešní: Vyrobte si z PET lahve česač!

Perfektní trik na bezpečné česání třešní: Vyrobte si z PET lahve česač!

02. 06. 2023

Červen je měsícem, kdy nás dozrávající  třešně lákají svými sladkými plody. Nicméně sklizeň třešní může být často…

Skvělý trik na efektivní zálévání rajčat a některé další zeleniny

Skvělý trik na efektivní zálévání rajčat a některé další zeleniny

01. 06. 2023

Rajčata jsou velice oblíbená, jejich pěstování však není tak docela jednoduché. Stačí udělat pár drobných chyb a…