Výjimečná úroda rajčat? Sušení je skvělý způsob zpracování přebytků!

14. 08. 2023

Výjimečná úroda rajčat? Sušení je skvělý způsob zpracování přebytků!

Každý pěstitel rajčat ví, že některé roky mohou být nadmíru úrodné. Zatím co jeden rok zaléváte, zaštipujete, přihnojujete, rostlinám věnujete maximální úsilí, a přesto sklidíte jen pár plodů pro vlastní potěšení, další rok s minimální námahou po čase nevíte, co s úrodou rajčat dělat. Příbuzní, známí ani sousedi už je nechtějí a vy nemůžete úrodu spotřebovat, i kdybyste jedli rajčata od rána do večera.

Co ale udělat s tolika rajčaty najednou? Jednou z nejlepších možností je sušení. Tento tradiční způsob zpracování rajčat nejenže prodlouží jejich trvanlivost, ale také zachová jejich výraznou chuť a aroma. Dříve bylo sice oblíbené sušení rajčat na slunci, dnes však existuje několik efektivnějších metod, jak tento proces zkrátit a dosáhnout i lepších výsledků.

Sušení rajčat na slunci má dlouhou tradici zejména v zemích blíže k rovníku. Není nic půvabnějšího než vidět řady plných sušících se rajčat na slunečném místě. Bohužel, tato metoda je časově náročná a závisí na příznivém počasí. Sušení na slunci může trvat i několik dní, než dosáhnou rajčata požadovaného stavu. Navíc v našich končinách nikdy nemáte jistotu, že slunečné počasí vydrží dostatečně dlouho. Zapomínat nelze ani na prach a hmyz, který může vše znehodnotit. Moderní přístup k sušení rajčat nabízí efektivnější řešení. 

Jednou z možností je sušení v troubě. Stačí rozložit vrstvu pečicího papíru na plechu, rovnoměrně rozložit připravená rajčata a začít proces sušení. Nejprve se předehřeje trouba na 180 °C a rajčata se suší 30 minut. Poté se teplota sníží na 140 °C a sušení pokračuje dalších 30 minut. Na závěr se teplota sníží na 100 °C a sušení se dokončí posledních 30 minut. Posledních 30 minut je spíše orientačních, může být třeba upravit podle typu a velikosti rajčat. Správně sušená rajčata mají být měkká a pružná, s kožovitou strukturou.

Další variantou je sušení v sušičce na ovoce. Rajčata se zde suší při teplotě 70 - 80 °C po dobu přibližně 5 - 8 hodin. Tato metoda je snadná a pohodlná, protože sušení probíhá za dobře kontrolovaných podmínek. Dobu sušení je důležité opět přizpůsobit typu a velikosti rajčat tak, aby se dosáhlo správné struktury. 

Aby byla sušená rajčata dokonale připravená, je dobré dodržet pár rad. Pokud jsou rajčata menší, můžete je překrojit napůl. Větší rajčata lze nakrájet na plátky a odstranit dužinu, což zrychlí proces sušení. Rajčata můžete před sušením okořenit podle chuti třeba bazalkou nebo česnekem. 

Ačkoliv sušení rajčat může být někdy trochu časově náročné, výsledný produkt za to určitě stojí. Sušená rajčata lze skladovat v lednici v uzavřené nádobě několik týdnů nebo je můžete naložit do oleje, což z nich udělá lahodnou pochoutku, kterou můžete využít v různých pokrmech.

Sušení je metoda, která nejenže prodlouží trvanlivost rajčat, ale také zachová jejich jedinečnou chuť a aroma, což vám umožní vychutnat si jejich lahodnou chuť i dlouho po sklizni.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…