Užijte si výhody slané vody v bazénu

24. 05. 2024

Užijte si výhody slané vody v bazénu

Mnoho lidí má představu, že slaná voda vyžaduje bazény se speciální výbavou a příslušenstvím. Ne vždy je to nutně pravda.

Slanou vodu nelze doporučit do bazénu s kovovou konstrukcí, jako jsou například u nás poměrně rozšířené nadzemní plachtové bazény s plechovou konstrukcí. U těch by slaná voda mohla urychlit korozi plechového pláště a podstatně by zkrátila jejich životnost.

Nicméně plastové, laminátové i nafukovací bazény sůl nijak nepoškodí. Koncentrace soli v bazénu je nízká a k většině materiálů je méně agresivnější než chlor, který do bazénu běžně přidáváme například v tabletách. Slaná voda nevadí ani většině filtračních systémů. Pokud si ale nejste zcela jistí, raději se informujte u výrobce. 

V čem spočívají výhody slané vody v bazénu?

Není žádným tajemstvím, že sůl v koupeli pomáhá uvolnit svaly a zmírňuje napětí. Mořská voda je lékaři doporučována při léčbě různých kožních onemocnění. I když se do bazénu přidává jen zlomek soli, který obsahuje voda mořská, většina uživatelů potvrdí, že slaná voda zvyšuje pocit komfortu. Je mnohem příjemnější pro pokožku. Pokud se bojíte, že by mohla vadit například dětem, při vniknutí do očí, opak je pravdou. Obsah soli v bazénu je podobný tomu, jaký mají lidské slzy. Pro oči je proto taková voda přirozenější a paradoxně oči dráždí méně než čistá voda

Slaná voda také částečně omezuje růst řas. I když sůl sice nemá dostatečnou dezinfekční schopnost, slané prostředí není pro růst řas úplně ideální. Nemůže sice jejich růstu zabránit úplně, ale znatelně je omezí.

Slaná voda také pomáhá stabilizovat pH vody. Pokud není pH vody ideální (7,2 – 7,6) , pomáhá to právě množení řas a dalších škodlivých organismů. Dezinfekční prostředky mají nižší účinnost, voda není pro koupání vhodná a může dokonce způsobovat kožní problémy.

Sůl samotná nedokáže sice vodu v bazénu udržet čistou, proto je stále nutné vhodným způsobem zajistit i dezinfekci. Jednou z možností je například použití běžných tablet obsahujících chlor. Zásadní výhodou soli ale je, že nebudete muset tak často rovnat pH vody. 

Jinou možností je použití tzv solinátoru. Jedná se o zařízení, které připojíte za filtraci, aby jím protékala voda. Ze základní školy víme, že chemický vzorec soli je NaCl, skládá se tedy ze sodíku a chloru. Solinátor sůl pomocí elektrolýzy rozloží na tyto prvky, čímž do vody dodává chlor. Tím samozřejmě sůl z vody spotřebovává a budete ji muset pravidelně doplňovat. 

Správnou koncentraci soli ale budete muset kontrolovat a doplňovat i v případě použití chlorových tablet. Zejména děti často mnoho vody vycákají a bazén je nutné tu a tam dopustit.  Ideální koncentrace se pohybuje mezi 3 až 5 g na 1 litr vody. K měření lze použít testovací proužky, nebo digitální salinometr. 

Tak co? Budete se letos koupat ve slané vodě? 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…