Tajemná a zajímavá zahrada: Od monotónnosti k vizuálnímu půvabu

11. 07. 2023

Tajemná a zajímavá zahrada: Od monotónnosti k vizuálnímu půvabu

Většina moderních zahrad se dnes skládá zpravidla z velké otevřené travnaté plochy, která sice vypadá elegantně, ale může působit poněkud monotónně. Pokud se vám zdá vaše zahrada příliš nudná a chcete do ní vnést zajímavost a kouzlo, zkuste ji rozčlenit pomocí stromů a keřů na menší části. Tímto způsobem se zahrada stane atraktivnější a poutavější pro vás i vaše hosty.

Rozčlenění zahrady na části umožňuje vytvořit různá zákoutí s různými atmosférami. Můžete vytvořit intimní zelený úkryt, skrytou květinovou zahrádku nebo tajemný koutek s jezírkem. Tyto odlišné oblasti dodají vaší zahradě hloubku, strukturu a vizuální zajímavost. Můžete zvolit různé druhy rostlin, které se liší výškou, tvarem a barvou, aby se dosáhlo kontrastu a dynamiky.

Rozdělením zahrady na části získáte také přirozené soukromí. Vytvořením zeleného plotu můžete oddělit jednotlivé oblasti a vytvořit intimní prostor, kde můžete nerušeně relaxovat. Stromy a keře poskytují přírodní stín a soukromí, ve kterém naleznete únik z každodenního shonu.

Rozdělení zahrady na různé části také vytváří zajímavé prostory, které lákají k prozkoumávání. Různá zákoutí zahradního ráje vás zvou k objevování nových výhledů, rostlin a dekorativních prvků. Můžete si vytvořit cestičky nebo chodníky, které vás provedou jednotlivými zónami. Prostor se tak stává živým a tajemným, a každá část zahrady nabízí něco unikátního.

Závěr: Rozčlenění zahrady pomocí stromů a keřů je způsob, jak vytvořit různá zákoutí a přinést do vaší zahrady tajemství a zajímavost. Skrze estetický dojem, soukromí, a možnost objevování získáte zahradu plnou kouzla a krásy. Nechte svou zahradu stát se místem, kde se rádi ztratíte a objevujete nové přírodní poklady.

Nebojte se členit i menší zahrady. I v nich je možné úspěšně vytvořit různé zóny. Vlastně je to dokonce ještě důležitější, protože v malém prostoru může rozčlenění přinést pocit větší rozmanitosti. Klíčové je provést rozčlenění citlivě, aby zahrada neztratila svou přirozenou rovnováhu a nepůsobila přeplněně.

Místo otevřené plochy můžete v malé zahradě vytvořit menší zóny nebo oblasti s různými charakteristikami. Například můžete umístit výrazný strom nebo keř na jedno místo, který poslouží jako centrální bod. Okolo něj pak můžete vytvořit menší odpočinkový koutek nebo květinovou zahrádku. Využijte trvalky a kvetoucí keře, které vytvoří zajímavé textury a barevné akcenty v různých částech zahrady.

Citlivým rozčleněním menší zahrady dokonce můžete vytvořit dojem většího prostoru tím, jak vyzývá k prozkoumávání všech svých zákoutí.

Vytvořte tajemnou zahradu plnou kouzel, ve které se rádi ztratíte a budete objevovat její skryté poklady. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…