Rostlinní strážci zahrady před škůdci

27. 05. 2021

Rostlinní strážci zahrady před škůdci

Správnou kombinací rostlin docílíte toho, že se někteří škůdci budou vaší zahradě vyhýbat. Některé rostliny totiž mají skoro zázračnou schopnost škůdce odpuzovat. Pokud v záhonech budete rostliny vhodně kombinovat, můžete přítomnost škůdců v zahradě podstatně omezit. Jako bonus zároveň získáte záhon s atraktivním vzhledem, který potěší nejen chuťové buňky, ale i oko.

 


Kopr

Běláska zelného odpudíte koprem.  Nevoní mu ale i další aromatické byliny jako šalvěj lékařská, saturejka, tymián nebo máta. Proto jsou tyto rostliny vhodným partnerem pro saláty, špenát, kapustu, zelí nebo květák.

Máta odpuzuje také mšice nebo dřepčíky. Mšicím nevoní ani levandule.

Levandule

Před háďátky neexistuje žádná chemická ochrana, nevoní jim ale afrikán nebo měsíček lékařský. Proto jsou ideálními partnery pro brambory. Navíc rovněž odpuzují mšice, housenky, ale také slimáky. Pokud se vám uchytí v blízkosti brambor křen, nebude vonět mandelinkám bramborovým.Měsíček lékařský navíc využijete jako skvělou léčivou bylinu.

Měsíček lékařský

Pokud budete kombinovat rajčata s bazalkou, nejen že zlepšíte chuť plodů a bazalku pak využijete při přípravě salátů z rajčat, ale bazalka bude velmi dobře chránit rajčata před plísněmi. Stejně pozitivně působí bazalka na okurky a cukety.

Ne všechen hmyz však chceme odpudit. Bez opylovačů bychom se úrody nedočkali.

Slunečnice může být nádhernou dominantou v každé zahradě. Přiláká opylovače, můžeme ji ale vysadit i tak, aby poskytovala stín jiným rostlinám, kterým ostré letní slunce nesvědčí.

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Umíte správně grilovat?

Umíte správně grilovat?

22. 07. 2021

Při grilování dělají někteří lidé zbytečné chyby, které do jisté míry mohou znehodnotit výsledek jejich snažení. Pojďme…

Jak se zbavit mravenců?

Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a…