Připravte skleník na novou sezónu!

16. 03. 2021

Připravte skleník na novou sezónu!

Letošní zima se poněkud protáhla, a proto většina z nás začne s výsevem i výsadbou trochu později. Ti nedočkaví již jistě začali chystat skleníky. Nestačí ale pouhé zrytí půdy.

Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem jak se škůdců zbavit je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý! Skleník uzavřete a dým z knotu necháte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte.
Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet nejenže funguje jako ekologický mycí prostředek a rozpouští nečistoty, ale zároveň působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken ve skleníku zároveň podpoří růst rostlin.

Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami. 

Zeminu vydezinfikujete přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub a plísní. Použít jej ale musíte včas, nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.

Před setím půdu přihnojte. Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost, nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit.

autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…