Přerostl vám živý plot přes hlavu? Je čas na zmlazovací řez!

08. 02. 2023

Přerostl vám živý plot přes hlavu? Je čas na zmlazovací řez!

Období vegetačního klidu je nejlepší dobou, kdy provádět výraznější zásahy do většiny dřevin. Chcete-li tedy prořezat přerostlý živý plot, měli byste to provádět nejlépe v době od listopadu do března. V tomto období rostlina nepřijímá žádné živiny a v podstatě spí. Je tak výrazně méně citlivá na hrubší zásahy. Přerostlý plot v této době můžete bez obav zkrátit i o polovinu. Důležité však je naplánovat zmlazovací řez na období, kdy nemrzne, aby rány v řezu nepromrzly. Nezapomeňte velké řezy ošetřit antibakteriálním balzámem, abyste zabránili vniknutí chorob a plísní.

Zmlazovací řez provádíme nejen proto, abychom udrželi výšku živého plotu na uzdě. Starší a přerostlé živé ploty bývají zejména ve spodní části řídké. Zmlazovacím řezem je přimějete k tomu, že pět odspodu hustěji obrazí a plot vám znovu poskytne hustou clonu.

Důležité je pak plot správně v průběhu sezóny zastřihávat. Většina rostlin, které se vysazují jako živé ploty snáší zastřihávání velice dobře, pravidelné střihání také většinu živých plotů přiměje k tomu, aby ještě více obrážely a houstly. S plotostřihem sice poměrně snadno a rychle dosáhnete u plotu požadovaný a dokonale střižený tvar. Někdy to ale chce vzít d ruky zahradnické nůžky a silnější větve zastřihnout hlouběji v keři. Takto zastřižená větev zpravidla brzy obrazí množstvím mladých výhonků, které plot dokonale zahustí.

I když se většinou dočtete, že ideální dobou pro střih plotů je červen, nemusíte se bát s nůžkami na plot vyrazit klidně už v květnu. Největší bujení totiž ustává zpravidla v červnu, proto se doporučuje střih v tomto období, jelikož plot vydrží zastřižený déle.  Prostřiháte-li však některé silnější větve uvnitř keře dříve, budou mít nové výhonky čas vypučet ještě do doby, než plot vytvarujete plotostřihem.

Jehličnaté ploty, které rostou pomaleji než listnaté stačí zpravidla střihat jednou do roka. Listnaté ploty většinou bují rychleji, některé proto budete muset zastřihnout i 2x nebo 3x v roce. Chcete-li si však užít kvetoucí živý plot, nesmíte jej ostřihat hned na jaře. Nechte jej nejdříve odkvést.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!