Přerostl vám živý plot přes hlavu? Je čas na zmlazovací řez!

08. 02. 2023

Přerostl vám živý plot přes hlavu? Je čas na zmlazovací řez!

Období vegetačního klidu je nejlepší dobou, kdy provádět výraznější zásahy do většiny dřevin. Chcete-li tedy prořezat přerostlý živý plot, měli byste to provádět nejlépe v době od listopadu do března. V tomto období rostlina nepřijímá žádné živiny a v podstatě spí. Je tak výrazně méně citlivá na hrubší zásahy. Přerostlý plot v této době můžete bez obav zkrátit i o polovinu. Důležité však je naplánovat zmlazovací řez na období, kdy nemrzne, aby rány v řezu nepromrzly. Nezapomeňte velké řezy ošetřit antibakteriálním balzámem, abyste zabránili vniknutí chorob a plísní.

Zmlazovací řez provádíme nejen proto, abychom udrželi výšku živého plotu na uzdě. Starší a přerostlé živé ploty bývají zejména ve spodní části řídké. Zmlazovacím řezem je přimějete k tomu, že pět odspodu hustěji obrazí a plot vám znovu poskytne hustou clonu.

Důležité je pak plot správně v průběhu sezóny zastřihávat. Většina rostlin, které se vysazují jako živé ploty snáší zastřihávání velice dobře, pravidelné střihání také většinu živých plotů přiměje k tomu, aby ještě více obrážely a houstly. S plotostřihem sice poměrně snadno a rychle dosáhnete u plotu požadovaný a dokonale střižený tvar. Někdy to ale chce vzít d ruky zahradnické nůžky a silnější větve zastřihnout hlouběji v keři. Takto zastřižená větev zpravidla brzy obrazí množstvím mladých výhonků, které plot dokonale zahustí.

I když se většinou dočtete, že ideální dobou pro střih plotů je červen, nemusíte se bát s nůžkami na plot vyrazit klidně už v květnu. Největší bujení totiž ustává zpravidla v červnu, proto se doporučuje střih v tomto období, jelikož plot vydrží zastřižený déle.  Prostřiháte-li však některé silnější větve uvnitř keře dříve, budou mít nové výhonky čas vypučet ještě do doby, než plot vytvarujete plotostřihem.

Jehličnaté ploty, které rostou pomaleji než listnaté stačí zpravidla střihat jednou do roka. Listnaté ploty většinou bují rychleji, některé proto budete muset zastřihnout i 2x nebo 3x v roce. Chcete-li si však užít kvetoucí živý plot, nesmíte jej ostřihat hned na jaře. Nechte jej nejdříve odkvést.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…