Podzim: Čas na údržbu a opravy

23. 10. 2023

Podzim: Čas na údržbu a opravy

Když na podzim rostliny shodí listí, často odhalí drobná poškození zahradního vybavení, které bylo od jara našim pohledům skryté za bující vegetací. Proto je podzim nejlepší dobou, kdy se pustit do oprav a údržby.

Dřevěná pergola porostlá pnoucími rostlinami nám v létě poskytuje romantický úkryt před žhavým sluncem. Když rostliny na podzim shodí listí, máme možnost zkontrolovat, zda je konstrukce pergoly v pořádku a zda se někde něco neuvolnilo. Můžeme dotáhnout uvolněné vruty, vyměnit trouchnivějící a poškozené části a pergolu opatřit ochranným nátěrem.  Jestliže máte v pergole elektrický rozvod pro světla a zásuvky, zkontrolujte je alespoň pohledem, zda jsou v pořádku. Je-li však nutné je opravit nebo vyměnit, svěřte práci odborníkovi.

Nezapomeňte dotáhnout vruty v dřevěných podlahách na terasách a v pergolách. Během zimy díky změnám teplot by se mohly podlahová prkna uvolnit.

Pozornost věnujte i zahradnímu nábytku. Zkontrolujte, zda není poškozen, dotáhněte šrouby a vruty. Nábytek, který není určen pro celoroční používání venku ukliďte do suchých prostor.

Některé živé ploty mohou na podzim odhalit poškozené oplocení. Proto je právě nyní také nejvhodnější doba pro opravy a údržbu. Opravte poničené pletivo, vyměňte staré plaňky v plotech, aby v zimě zahradu nenavštívili nějací nevítaní návštěvníci. Nyní je také nejvhodnější doba na obnovu starých nátěrů.

Zkontrolujte kůlny a zahradní domky. Keře mnohdy po většinu roku zakrývají části, které si vyžadují opravu.

Podobně i skleníky, které jsou v průběhu roku plné rostlin, nyní zejí prázdnotou, a tak je nyní nejvyšší čas vše důkladně zkontrolovat a opravit. Zajistěte okenní výplně, aby je nevyrazil vítr nebo těžký sníh. Dotáhněte šroubované spoje.

Jakmile opadá listí, nezapomeňte ani na okapy. Určitě budou plné listí, které by je mohlo ucpat, proto je velice důležité okapy vymést, aby mohla voda dobře odtékat. Jestliže by v zimě voda zůstávala v okapech stát, mohly by zamrznout a tlak nebo hmotnost ledu by je mohly poničit. I když mohou být rampouchy visící z přetékajících okapů krásnou zimní dekorací, můžou strhnout celý okap. Navíc odpadávající rampouchy mohou někoho poranit.

Nakonec ještě projděte zahradu a pohledem zkontrolujte, zda jste na něco nezapomněli.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…