Ochraňte své živé ploty před poničením zvěří

26. 11. 2021

Ochraňte své živé ploty před poničením zvěří

S nadcházející zimou bude mít lesní i polní zvěř stále složitější podmínky pro získávání potravy. Může se proto vydat i do blízkosti našich obydlí a zahrad a tam nám působit škody na mladých stromcích, keřích a živých plotech.

Po většinu roku tento problém řešit nemusíme, protože divoká zvěř se blízkosti člověka instinktivně vyhýbá. V zimě ale hladová zvěř může hledat potravu i v místech, kam by se v době hojnosti ani nepřiblížila. Pokud potom okouše kůru z mladého stromu, který jste pečlivě opatrovali a konečně jste se začali těšit z prvních plodů, strom uhyne a vaše práce přijde vniveč.

Nejlepší obranou je samozřejmě kvalitní oplocení. Pokud však pozemek nechceme, nebo nemůžeme z nějakého důvodu oplotit, je nutné přistoupit k jiným opatřením.

V případě stromů je nejúčinnější mechanická ochrana. Kmen stromu jednoduše obalíme pletivem nebo jinou zábranou. Dnes jsou na trhu dostupné například plastové ochrany stromů, které lze snadno nasadit i sejmout. Ochrana musí být dostatečně vysoká a v oblastech, kde běžně napadne vysoká vrstva sněhu, je důležité pamatovat i na to, že zvěř ze sněhu dosáhne mnohem výš.
Zároveň je důležité ze zahrady odstranit vše, co by mohlo zvěř lákat. Sesbírejte všechny spadané plody. Pokud nejsou shnilé, můžete je odnést do lesa, a zvěři tak přilepšit. Zahradě tím prospějete i tak, že ve spadaných plodech nebudou přezimovat škůdci a choroby.

Dost často se ale zapomíná na živé ploty a keře. Jestliže zvěř okouše jejich výhonky, pokud to keř rovnou nezahubí, budete na jaře čekat dlouho, než znovu obrazí. Když bude poškození velké, může trvat i celou další sezónu, než se keř dostatečně vzpamatuje. Ovšem chránit keře a živé ploty nějakou mechanickou zábranou by bylo poměrně složité. K ochraně je možné použít postřik, který zvěř odpuzuje, ovšem ten je nutné podle četnosti srážek obnovovat. Vyzkoušet můžete také rady našich babiček. Textilní sáčky (můžete použít například i ponožky) naplňte lidskými vlasy a rozvěste je po keřích a v živém plotu. Pach člověka, který je z vlasů cítit, prý zvěř udrží od keřů v dostatečné vzdálenosti. Nesmí se však jednat o vlasy barvené, kde barva přebila přirozený lidský pach. Obdobně účinné jsou prý i chlupy šelem.

V posledních letech se na trhu objevují různé zvukové plašiče. Zpravidla pracují na frekvenci neslyšitelné pro člověka. O jejich účinnosti se však dá diskutovat. Některá zvěř si na ně může zvyknout. Naopak pokud máte vy nebo sousedi psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, může jim takový plašič způsobit nekonečné utrpení. Nezřídka si totiž neuvědomíme, že co neslyšíme my, domácí zvířata mohou vnímat velice intenzívně. Zvukové plašiče tedy používejte s rozvahou.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…