Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku a když posekám trávník, nemohu se vynadívat, jak dal rovně střižený pažit jarní zahradě dokonalý vzhled. 

Bohužel právě na jaře trávník roste tak rychle, že za tři dny vypadá trávník jako by nebyl vůbec posekaný. Tak že znovu vytlačím sekačku a za další tři dny znovu a znovu, a tak pořád dokola. Musím se přiznat, že tohle jarní nadšení mi vydrží zpravidla jen pár týdnů a frekvence sečení se snižuje. Trávník přestává být dokonalý a postupně se spokojím jen s tím, že není přerostlý. Tak tomu bylo alespoň ještě před dvěma roky.

Po robotických sekačkách jsem pokukoval hodně dlouho. Jenže vždy mě odradila jejich vysoká cena i nedůvěra k tomu, jestli opravdu zahradu posekají stejně dobře, jako klasická sekačka. Konečné rozhodnutí ale padlo, když jsem viděl poprvé robotickou sekačku v akci u svého známého. Přesvědčila mě hlavně kvalita trávníku.

Letos moje vlastní robotická sekačka vyrazila do zahrady do třetí sezóny. Dva předešlé roky trávníku vyloženě prospěla. A mě zbavila hned několika starostí. 

Především nemusím sekat trávník. Nemusím plánovat svůj čas tak, abych do něho zahrnul dlouhé sečení zahrady. Robota jsem nastavil, že na jaře poseče trávník 3x týdně.

Druhou výhodou je, že trávník nemusím skoro vůbec hnojit. Protože robot seče tak často, vždy trávník zkrátí jen o pár milimetrů. Drobné kousíčky není třeba sbírat do koše. Propadnou ke kořenům, kde rychle uschnou a slouží jako přírodní hnojivo. Zároveň tedy nemusím řešit zpracování posečené trávy.

Díky tomu, že je trávník sečen s takovou pravidelností, je mnohem odolnější. Nemůže se totiž stát, že jej nestihnu posekat a pak jej přerostlý musím hodně zkrátit. Tím by se totiž odhalila spodní část trávníku přímému slunci, na které není zvyklá. To může trávník spálit.

Takto časté automatické sečení také nedává šanci plevelům. Tedy ne, že by se tu a tam nějaký neobjevil. Ale stačí jej ručně vydloubnout, díru zasypat a doplnit travní semeno. Hustý trávník do sebe mnoho plevele nepustí. Zároveň tedy šetřím peníze za různé selektivní herbicidy a také šetřím přírodu.

V neposlední řadě musím zmínit i nepatrný hluk, jaký robot produkuje. Je to vlastně jen takové jemné bzučení. Ve většině obcí je vyhláškou omezena v neděli a o svátcích jakákoli hlučná činnost. Na robota si ale nikdo ztěžovat nebude. Je hlučný asi jako včely z jara, když se slétnou na kvetoucí strom.  

A zapomenout nesmím ani na snadnou údržbu. Robot se dobíjí sám, jediné, co párkrát za sezónu udělám, je že ho obrátím a vyčistím spodek od nalepené trávy. A jednou za sezónu mu koupím nové nože. 

Jediné, čeho nyní lituji je, že jsem si ho nepořídil už dřív. Když si vzpomenu, kolik hodin jsem trávil každý týden se sekačkou…

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…