Nedělejte nebezpečné chyby při používání prodlužovacích kabelů!

30. 05. 2024

Nedělejte nebezpečné chyby při používání prodlužovacích kabelů!

Doma a na zahradě se často neobejdeme bez prodlužovacích kabelů. Mnozí se ale nezřídka dopouštějí nebezpečných chyb.

Jestliže vlastníte například elektrickou sekačku, využíváte zřejmě pravidelně kabel navinutý na bubnu. Takový kabel se po svinutí na buben snadno přenáší a skladuje, nehrozí že se zamotá do pletence, který budete několik minut rozmotávat. 

Věděli jste ale, že při používání musíte vždy veškerý kabel z bubnu odmotat? Zejména když do kabelu připojujete nějaké výkonnější zařízení, hrozí přehřívání kabelu. Volně položený kabel se ochlazuje, protože teplo uniká do okolí, ovšem je-li kabel těsně navinutý na bubnu, muže se teplo akumulovat a kabel se může přehřívat. I když je to celkem nepravděpodobné, nelze zcela vyloučit i extrémní přehřátí, poškození izolace kabelu a následující zkrat, požár, nebo úraz. 

Kabely, které používáte v zahradě by měly mít také transparentní barvu. Ideální je například oranžová, které je dobře vidět v trávě.  Minimalizujete tak riziko, že kabel přehlédnete a omylem poškodíte. 

Pamatujte také, že venkovní prodlužovací kabely jsou určené k dočasnému připojení spotřebičů. Určitě by tedy neměly být využívány například pro trvalé připojení ledničky pod pergolou nebo v zahradním domku, ve které od jara do podzimu chladíte nápoje.  

Při používání prodlužovacích kabelů v domácností se mnozí dopouštění zcela jiných chyb. Zásadním problémem bývá, že přes veškeré kontroly a povinné certifikace výrobků i dnes můžete tu a tam narazit na kabely, které na trhu nemají co dělat. Jedná se zpravidla o kabely asijské produkce, do kterých je možné připojit i 6 a více spotřebičů, přičemž průřez použitých vodičů v kabelu neodpovídá proudům, které by jím při plném zatížení protékaly. 

Málokdo si ale uvědomuje, že do prodlužovacího kabelu lze připojovat spotřebiče vez rozmyslu. Běžná domácí zásuvka je určena pro připojení spotřebiče s maximálním zatížením 16 A, ve starších rozvodech to dokonce může být jen 10 A.  Do 16 A zásuvky můžete zapojit spotřebič s maximálním příkonem 3680 W. Tomu odpovídají i všechny na trhu dostupné elektrické spotřebiče. Jenže prodlužovací kabely, které mají 3, 6 i více zásuvek vlastně fungují jako „rozdvojky“ a přiznejme si, málokdo počítá příkon spotřebičů, které do prodlužovacího kabelu připojí. V případě moderní elektroniky to nemusí být nijak zásadní problém, ale připojit do kabelu současně například elektrický vařič, mikrovlnnou troubu a varnou konvici už bude pravděpodobně za hranou. Kabel se může přehřát do té míry, že způsobí požár. Je tu také riziko, že roztavená izolace odhalí vodiče a hrozí riziko úrazu. 

Prodlužovací kabely také nepatří do místností, kde může dojit k jejich zaplavení vodou. Připojit takto například pračku v koupelně nebo technické místnosti a nechat kabel ležet na zemi je hazardování se životem. Podobně špatný nápad je například zapojit si do prodlužovacího kabelu přímotop v koupelně. Stačí na zem nacákat vodu která pronikne do kabelu a pak bosou nohou při vylézání z vany došlápnout na mokrou podlahu…

Ze stejného důvodu nedávejte prodlužovací kabely ani za kuchyňskou linku, poměrně často si tak lidé připojují lednice, mrazák nebo myčky. Pak stačí aby voda z myčky vytekla, nebo přetekl kuchyňský dřez a neštěstí je na světě. Tím nejmenším nebezpečím je „pouhé“ poškození spotřebiče. 

Jestliže potřebujete někde trvale umístit nějaký spotřebič, vždy je bezpečnější poradit se s odborníkem a nechat ke spotřebiči přivést na zeď patřičnou zásuvku. 

Při nákupu prodlužovacích kabelů také buďte obezřetní. Vždy je raději pořizujte ve specializovaných obchodech, kde máte jistotu, že jsou kvalitní a mají potřebnou certifikaci. Pár drobných ušetřených za levnější kabel pochybného původu zakoupený v tržnici za možná rizika jistě nestojí. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…