Kdy sklízet brambory?

22. 08. 2022

Kdy sklízet brambory?

Dobu sklizně brambor ovlivňuje mnoho faktorů. V první řadě je to samozřejmě odrůda brambor, záleží ale také na počasí v konkrétním roce. Nejlépe je orientovat se podle natě.  Jakmile začne nať žloutnout a zasychat, je to znamení toho, že brambory už neporostou a proto je nejvyšší čas je vykopat.

Při vykopávání brambor postupujte pomalu a opatrně. Spěch se nevyplácí. Jestliže brambory během vykopávání poškodíte, nebude je možné uskladnit. Pokud máte rozlehlejší záhon nebo menší políčko, určitě se vyplatí použít kultivátor, za který zapřáhnete vyorávač brambor (tzv. páv), který brambory poměrně šetrně vyorá a oddělí od hlíny.

 Je sice pravděpodobné, že tu a tam se nějakému poškození nevyhnete, takové brambory je ale nutné okamžitě vytřídit a co nejrychleji spotřebovat.

Pro uskladnění používejte jen zdravé a nepoškozené brambory. Pokud by mezi nimi byla byť jen jediná s narušenou slupkou, hrozí, že začne brzy hnít a hniloba se přenese i na ostatní brambory. I tak se ale vyplatí brambory v průběhu uskladnění pravidelně kontrolovat a okamžitě odstranit ty, které jeví sebemenší známky hniloby, okamžitě ji vyhoďte.

Před tím, než brambory uskladníte, je dobré je omýt a zbavit nabalené hlíny. Ani v tomto případě se nevyplatí spěchat. Dejte si na čas a nechte hlínu odmočit, než abyste se ji snažili smýt silným proudem vody, který by mohl brambory porušit. Po umytí je nechte důkladně oschnout.

Brambory skladujte v přepravkách nebo bedýnkách v chladném a tmavém sklepě, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Brambory potřebují dýchat, proto je skladujte v menších vrstvách. Důležitá je i optimální vlhkost. V suchém sklepě budou brambory rychle vysychat, jestliže by však byl sklep extrémně vlhký, budou náchylnější k hnití. Ze stejného důvodu by proto neměla bedna s bramborami ležet na zemi.

Nedoporučuje se mít brambory uskladněné ve stejném sklepě s ovocem. Brambory totiž během uskladnění uvolňují do vzduchu ethylen a ten urychluje zrání ovoce, a to tak vydrží uskladněné kratší dobu.  Jestliže máte ve sklepě s bramborami například jablka, dejte je alespoň co nejdál od sebe.

 

Autor: PST

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE

KULTIVÁTORY


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…