Jak zachránit rostliny před nemocí padlí

25. 05. 2021

Jak zachránit rostliny před nemocí padlí

Padlí je poměrně časté houbové onemocnění, které napadá rostliny i jejich plody. Jako většině hub mu vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Přezimuje v půdě. Šíří se pomocí spor, které může přenášet vítr, ptáci nebo hmyz, proto je prakticky nemožné se před jeho případným zavlečením na zahradu nějak účinně předem bránit.

Na trhu je dostupná řada chemických postřiků, které sice mohou mít částečně preventivní účinek, avšak jejich úkolem je především ošetřit již napadené rostliny. Jejich účinnou látkou bývá hydrogenuhličitan draselný, který spory usmrcuje.

 

Mléko zničí padlí bez chemie

Pro mnohé milovníky zahrad bude asi překvapením, že obyčejné mléko může být proti padlí stejně účinné jako běžně používané chemické prostředky. Přestože doposud nikdo nebyl schopen jednoznačně zjistit, jakým způsobem vlastně mléko na padlí účinkuje, výsledky mluví jasně. A mimochodem – asi budete souhlasit s tím, že je lepší konzumovat takové plodiny ze zahrady, které byly ošetřené mlékem, než přemítat nad tím, jaké složení měl vlastně ten chemický postřik...

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody.Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…