Jak zachránit rostliny před nemocí padlí

25. 05. 2021

Jak zachránit rostliny před nemocí padlí

Padlí je poměrně časté houbové onemocnění, které napadá rostliny i jejich plody. Jako většině hub mu vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Přezimuje v půdě. Šíří se pomocí spor, které může přenášet vítr, ptáci nebo hmyz, proto je prakticky nemožné se před jeho případným zavlečením na zahradu nějak účinně předem bránit.

Na trhu je dostupná řada chemických postřiků, které sice mohou mít částečně preventivní účinek, avšak jejich úkolem je především ošetřit již napadené rostliny. Jejich účinnou látkou bývá hydrogenuhličitan draselný, který spory usmrcuje.

 

Mléko zničí padlí bez chemie

Pro mnohé milovníky zahrad bude asi překvapením, že obyčejné mléko může být proti padlí stejně účinné jako běžně používané chemické prostředky. Přestože doposud nikdo nebyl schopen jednoznačně zjistit, jakým způsobem vlastně mléko na padlí účinkuje, výsledky mluví jasně. A mimochodem – asi budete souhlasit s tím, že je lepší konzumovat takové plodiny ze zahrady, které byly ošetřené mlékem, než přemítat nad tím, jaké složení měl vlastně ten chemický postřik...

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody.Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

 

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Umíte správně grilovat?

Umíte správně grilovat?

22. 07. 2021

Při grilování dělají někteří lidé zbytečné chyby, které do jisté míry mohou znehodnotit výsledek jejich snažení. Pojďme…

Jak se zbavit mravenců?

Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a…