Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr pozemku k obživě, dnes moderní zahrady připomínají spíše malé zámecké parky, které mají sloužit především k odpočinku a relaxaci.

Není tomu tak dávno, kdy ještě naši dědové na větší části pozemku nechávali růst trávu na krmení pro králíky a sušení na seno. V další části pozemku byl výběh pro drůbež, a kde nebyly užitkové záhony, tam byly alespoň ovocné stromy.

V moderních zahradách většina rostlin slouží zpravidla jen jako pastva pro oči. Výjimkou nejsou zahrady s trávníky o rozlohách stovek metrů čtverečních, které vlastně neplní žádný účel, ačkoli je k jejich údržbě potřeba spousta času a úsilí. K udržení dokonalého trávníku o takové rozloze je třeba trávit každý rok mnoho hodin sečením, provzdušňováním, hnojením a zaléváním. Často je nutné několikrát ročně použít selektivní herbicid, aby se z trávníku odstranil plevel, a v létě se spotřebují tisíce litrů vody na zalévání. Výsledkem je jen dokonale střižená zelená monokulturní plocha, po jejíž menší části se snad jen tu a tam proběhnou děti.

K relaxaci i sportu by přitom stačil několikanásobně menší prostor, zbytek zahrady by bylo možné využít účelněji při zachování moderního a atraktivního stylu. Takovou plochu lze snadno rozdělit například pomocí záhonu s krásnými kvetoucími keři a relaxační a užitnou část. Navíc i tyto keře mohou plodit jedlé ovoce.

Například některé druhy kdoulovce jsou na jaře doslova obsypány překrásnými květy a později na nich dozrávají nádherné vonící plody podobné malým jablíčkům, které lze zpracovat na džemy a marmelády plné vitamínu.

Vhodné mohou být i některé kultivary dřínů. Ty menší mohou dorůstat jen 2,5 až 3 metrů. Plody podobné protáhlým třešním jsou doslova vitamínovou bombou a z jednoho keře je možné často sklidit i více než 20 kg plodů.

Dalším často opomíjeným keřem jsou různé kultivary arónie, neboli černého jeřábu. Keře dobře snášejí stříhání a lze je využít i jako živý plot. Opět mohou dorůstat kolem 2 metrů výšky a plody jsou plné antioxidantů, vitamínů a tříslovin.

Jestliže ale chcete v zahradě pěstovat keře s jedlým ovocem, je více než vhodné neosazovat na zahradu žádné keře s nejedlými nebo jedovatými plody. To platí zejména pokud se v zahradě pohybují děti.

Nebojte se pod keře kromě nižších okrasných rostlin zasadit třeba měsíční jahody. Ty budou od jara do podzimu (někdy až takřka do Vánoc) plodit malé a voňavé jahůdky, které si děti zamilují.

V užitkové části zahrady pak vytvořte záhon, který vám nabídne čerstvou zeleninu. Pokud si chcete ušetřit práci a záhon má být krásný, zapomeňte na pečlivě zarovnané řádky jednotlivých plodin. Nebojte se různé rostliny kombinovat, mohou si být vzájemně prospěšné.

Jedna rostlina může pomáhat druhé třeba tím, že odpuzuje některé škůdce. Hustě osázený zeleninový záhon mezi sebe nepustí plevel, lépe stíní půdu pod sebou a ta pak tak rychle nevysychá. Není tedy nutné ji tak často a vydatně zalévat, vytrhávat plevel, a i když výnosy asi nebudou nikterak vysoké, budete mít po část roku přístup k čerstvé a zdravé zelenině zcela zdarma.

Nebojte se do zahrady zasadit ani ovocný strom. Kromě plodů poskytne i stín, do kterého dáte lavičku. Strom v létě listy uvolňuje do vzduchu vlhkost, aby se ochladil. Jeho stín vám proto poskytne mnohem lepší klima než stín pod sluncem rozpáleným plátnem slunečníku.

Členitá zahrada se v létě bude celkově zahřívat méně než velká travnatá plocha. Zpomalí i proudění větru a budete se v ní cítit lépe po celý rok. Přestože vám poskytne spoustu plodin, údržba nebude o nic namáhavější než pravidelné sečení velké travnaté plochy. Ostatně trávník určený k relaxaci snadno poseká automatická robotická sekačka.

Od jara budete mít vždy po ruce nějakou zeleninu na chutný osvěžující salát nebo na gril. Keře vám poskytnou ovoce na chutné nápoje a co nespotřebujete, snadno zamrazíte nebo zavaříte a využijete později.

Do takové zahrady se vrátí příroda. Poskytne domov ptákům i užitečnému hmyzu. A můžete si být jistí, že se v takové zahradě bude lépe žít i vám.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…